Berlusconi čeká na verdikt soudu

  • 7
Italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi čeká na verdikt soudu, který rozhodne o jeho budoucnosti. Milánský soud by měl nejdříve do pátečního večera rozhodnout, zda jej uzná vinným v případu korumpování dvou římských soudců před devatenácti lety.

Už loni uložili soudci několikaleté tresty úplatným soudcům i Berlusconiho právníku Cesare Previtimu, který jim předal peníze.

Nyní došlo i na Berlusconiho, který se snažil vyhnout rozsudku prosazením zákona o imunitě pro osoby zastávající nejvyšší italské úřady.

Ústavní soud však zákon letos zrušil a proces, který ovládá velkou část italských médií, byl obnoven.

V nejhorším případě hrozí Berlusconimu trest zahrnující osm let vězení a zákaz veřejného působení do konce života. I kdyby soudci takový rozsudek vynesli (a to není vůbec jisté), může Berlusconi předejít jeho uplatnění pomocí řady odvolání.

To mu dává šanci, aby případnému trestu úplně unikl. Pokud se v Itálii do určité doby nepodaří proces dokončit, případ je zrušen kvůli překročení časového limitu.

Nynější soudní drama je poslední v sérii střetů mezi soudy a Berlusconim. Ten mluví o soudcích, kteří stíhají provinění politiků, jako o "bláznech", jež mohou vykonávat svůj úřad "jen proto, že jsou odlišní od zbytku lidské rasy".

Sám Silvio Berlusconi se však rád vydává za "oběť" justice. "Je to právní perzekuce, které hrdě čelím, a fakt, že můj odpor dá Italům efektivnější, spravedlivější soudní systém, mne naplňuje hrdostí," píše o svých soudních patáliích v knize věnované dějinám Itálie.

Výpady proti justici mu už vynesly kritiku Spojených národů. Před dvěma lety kritizovala Komise OSN pro lidská práva Itálii za podkopávání nezávislosti soudnictví.

Berlusconi by nebyl prvním politikem, který prohrál politickou budoucnost kvůli porušení práva. Letos už soud ve Francii politicky "pohřbil" bývalého premiéra Alaina Juppého, jenž byl předtím vážným kandidátem pro prezidentské volby v roce 2007.

Změní se obraz Itálie?
Premiérovi právníci varují, že případné odsouzení Berlusconiho může "změnit nejen dějiny země, ale i její obraz ve světě". Prokurátorka Ilda Boccassiniová ale zůstává neoblomná. Tvrdí, že premiérova firma Fininvest "měla soudce na své výplatní listině, aby sloužili Berlusconiho zájmům".

Rozhodnutí nyní leží v rukou tří milánských soudců. Mají udělat tečku za příběhem, který začal v roce 1985. Dva římští soudci tehdy dostali vysokou peněžní částku od Berlusconiho právníka Cesare Previtiho.

Poté vydali rozsudek, jímž znemožnili převod potravinářského řetězce SME do rukou konkurentů dnešního italského premiéra, čímž ho "přihráli" Berlusconimu a jeho lidem. Previti i oba soudci byli loni odsouzeni ke čtyřem až osmi letům vězení.

Rozsudek nad Berlusconim má padnout do konce týdne, zatím však není jasné, jaký bude. Soudci mají řadu možností, jak rozhodnout. Odsouzení Berlusconiho je jen jednou z nich. Mohou také říci, že není žádný případ k rozhodnutí nebo že nelze vynést rozsudek kvůli nedostatku důkazů.

Mohou se odvolat na krátkodechý zákon z devadesátých let, který dal amnestii osobám korumpujícím veřejné činitele. Soud může Berlusconimu připsat "odpovědnost" za žalované činy, aniž by mu uložil trest. Může také rozhodnout, že časový limit pro vyřešení případu byl už překročen a tím celou věc sprovodit ze světa. Touto cestou Berlusconi unikl vězení už několikrát.

Ale i kdyby byl Berlusconi odsouzen, nemusí to znamenat, že z premiérského úřadu přejde přímo do vězení. V Itálii se lze proti rozsudku odvolat ne jednou, ale hned dvakrát.

Premiérovo okolí už dalo najevo, že kvůli verdiktu soudu Berlusconi neodstoupí. Se soudci vede mediální magnát a premiér dlouholetý boj. "Italský tisk je z 85 procent levicový a mezi soudci je to ještě horší," nechal se slyšet. Jeho útoky na justici pravidelně vyvolávají poprask.

Soudy versus Berlusconi

Falešné účetnictví, korumpování soudců, černé fondy, ilegální financování stran - z toho všeho byl premiér v minulosti obviněn

Případ All Iberian
- pojmenovaný podle společnosti, kterou používal k ilegálnímu financování stran. Odsouzen na dva roky a čtyři měsíce vězení. Rozsudek zrušen kvůli překročení časového limitu.

Případ Fininvest 1
- Berlusconi obviněn z korumpování inspektorů daňové policie. Odsouzen na dva roky a devět měsíců vězení, rozsudek zrušen kvůli překročení časového limitu.

Případ Fininvest 2
- Berlusconiho společnost Fininvest provozovala černý fond. Případ odmítnut s odvoláním na zákon, prosazený Berlusconiho vládou.

Případ Lentini
- falešné účetnictví při koupi fotbalového hráče Gianlugiho Lentiniho. Obvinění zrušeno s odvoláním na zákon, prosazený Berlusconiho vládou.

Případ Medusa
 falešné účetnictví při koupi filmové firmy Medusa. Odsouzen na rok vězení, při odvolání rozsudek plně zrušen.

Případ SME
- podplácení soudců, aby zabránili prodeji potravinářského řetězce SME konkurenci.
Žaloba loni pozastavena kvůli zákonu o imunitě pro premiéra, po zrušení zákona proces obnoven.

Italský premiér Silvio Berlusconi informuje novináře o průběžných výsledcích summitu EU v Bruselu. (12. prosince 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video