Klaus Wowereit (vpravo) odchází z čela Berlína po třinácti letech. Novým...

Klaus Wowereit (vpravo) odchází z čela Berlína po třinácti letech. Novým starostou německé metropole bude Michael Müller (vlevo). | foto: Reuters

Starosta Berlína rezignoval, radnici vedl dlouhých třináct let

  • 1
Německá metropole po třinácti letech mění starostu. Rezignoval Klaus Wowereit, který stál v čele Berlína od roku 2001. Nahradil ho spolustraník Michael Müller. Wowereita si Berlíňané oblíbili kvůli jeho otevřenosti. V posledních měsících byl jediným šéfem evropského velkoměsta, který přiznal, že je gay.

Jedenašedesátiletý Wowereit plány na svou rezignaci oznámil už koncem srpna. Nového starostu pak v korespondenčním hlasování vybírali sociální demokraté z berlínské buňky SPD. O klíčový post se ucházeli tři kandidáti, mezi nimi i muslim Raed Saleh ze Západního břehu Jordánu. Zvítězil dosavadní městský senátor Michael Müller, který zodpovídal za rozvoj metropole.

Berlínská sněmovna

Německá metropole má statut samostatné spolkové země, jde tedy v podstatě o městský stát.

Berlín proto nemá klasický magistrát, nýbrž svůj vlastní „městský“ parlament.

O novém starostovi Berlína tak nehlasovali zastupitelé, ale poslanci. Výkonným orgánem města není rada, nýbrž senát.

Stejné postavení mají v Německu i další dvě města, Hamburk a Brémy.

Müllera nakonec v úterním hlasování podpořilo 87 městských poslanců, 58 z nich bylo proti a nikdo se nezdržel. Jak upozorňuje server Berliner Zeitung, museli pro něj tedy hlasovat i nejméně dva opoziční poslanci. Padesátiletý Müller tak v hlasování pohodlně obstál, ke zvolení do funkce mu stačilo 75 hlasů. Okamžitě po oznámení výsledků složil přísahu a stal se novým starostou Berlína.

Během Wowereitovy vlády nad Berlínem se německá metropole proměnila v jedno z hlavních turistických lákadel Evropy. Berlín přitahuje mladé lidi a uměleckou scénu. Město je však zároveň těžce zadlužené a i po letech tak platí trefná glosa, se kterou kdysi přišel právě Wowereit: „Berlín je chudý, ale sexy.“

Populární starosta berlínské dluhy nezkrotil

Končící berlínský primátor přispěl také k pověsti otevřeného a tolerantního města. Už v rámci své první volební kampaně roku 2001 se veřejně přihlásil k homosexuální orientaci. „Jsem gay - a tak je to správně,“ nechal se slyšet Wowereit. Za svého přítele, neurochirurga Jörna Kubického, se nikdy nestyděl.

Když Wowereit do úřadu nastoupil, šéfovali radnicím evropských velkoměst tři homosexuální starostové. Na konci své vlády nad Berlínem už byl jediný.

Ekonomické problémy Berlína se však Wowereitovi vyřešit nepodařilo, naopak se ještě prohloubily. Vedení města přebíral s dluhem 40 miliard eur, tedy asi 1,1 bilionu korun. Teď už berlínský dluh přesahuje 60 miliard eur, v přepočtu 1,7 bilionu korun.

Wowereitově pověsti uškodily problémy při stavbě nového letiště na jihovýchodě města. Letiště Willyho Brandta mělo být původně otevřeno před třemi lety, podle odborníků ale zřejmě nebude v provozu dříve než v roce 2018. Původně plánovaný rozpočet 2,5 miliardy eur, v přepočtu necelých 70 miliard korun, stavba překročila už víc než dvojnásobně. Náklady v příštích letech navíc ještě porostou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video