Berlín zpřísnil chov psů, některé dal na index

  • 36
Berlín schválil nový psí zákon. Majitelé budou muset na ulici vodit své mazlíčky na vodítku a s náhubkem. Každý berlínský pes navíc dostane elektronický čip a majitel je povinen ho pojistit. Kdo nový zákon poruší, může dostat pokutu až 50 tisíc eur.

Berlínští senátoři tak schválením zákona ukončili nekonečnou diskuzi, jak chránit obyvatelstvo před útoky psů.

Pokud policie uvidí, že pes na ulici není na vodítku a nemá náhubek, čeká majitele správní řízení a pokuta. Povinnost nosit náhubek platí pro psy starší než 7 měsíců.

Bez náhubku smějí psi běhat pouze na soukromých pozemcích, které jsou oplocené.

Na ulici může majitel vést psa na dvoumetrovém vodítku, v domech a veřejných prostorách je povinen majitel zkrátit vodítko na jeden metr.

Majitelé budou muset také svého mazlíčka pojistit na škodu 1 milion eur, pokud by někoho pokousal. Pojistka stojí ročně až 180 eur.

Pro chovatele platí "zákon plemen"
Berlínští zákonodárci navíc vytvořili listinu nebezpečných plemen. Ta obsahuje celkem deset ras: pitbul, německý ovčák, rotweiler, americký stafordšírský teriér, tosa inu, bulmastif, fila brasileiro, mastin espanol, mastino napoletano a mastif.

Kdo bude chtít takového psa chovat, musí prokázat svou odbornou způsobilost. Pokud by přesto někdo tyto rasy choval ilegálně a pes někoho pokousal, půjde majitel před soud a za ublížení na zdraví může jít i do vězení.

Bezpeční psi budou nosit praporek
Zákon předepisuje majitelům, aby při pořízení psa absolvovali vyšetření na Státním veterinárním úřadu. Veterinář přezkoumá plemeno psa, jeho přesný původ a znaky chování.

Pokud veterinář shledá psa bezpečným, dostane na obojek zelený praporek. Ten má označovat, že jde o mírumilovného psa. Vyšetření ale musí majitel po pár letech zopakovat.

V případě nebezpečných plemen musí chovatel i pes projít složitým vyšetřením a několika rozsáhlými testy. Teprve pokud pán i pes splňují určité předpoklady, vydá úřad povolení psa chovat.

Majitel musí ovšem psa podrobit výcviku a nedopustit, aby se pes dostal do přímé blízkosti dalších lidí a hlavně dětí.

Nový zákon kritizují ochránci psů. Podle nich je velmi diskutabilní rasová část zákona. Zákonodárci totiž vychází pouze ze statistik posledních let, kolikrát konkrétní rasa pokousala člověka a zcela nezohlednili další názory odborníků.

Psi budou mít "občanky" i v Česku
Zákon, který by přísněji trestal majitele agresivních psů, připravili nedávno i čeští poslanci. Pokud nový zákon projde, bude chovateli psa hrozit tři až deset let vězení. Dosud mohl dostat maximálně pět let za ublížení na zdraví.

Čeští chovatelé by také měli pomalu počítat s "psími občankami". Zavedení centrální evidence psů by znamenalo, že by obecní úřady měly karty s údaji o všech psech, kteří ve vsi či ve městě žijí.

Kromě jména, data narození, data očkování proti vzteklině by záznam obsahoval údaje, zda už pes někdy někoho napadl a kdo je jeho majitelem. Zvíře by místo dokladů, které lidé nosí v kapsách a v kabelkách, mělo povinně čip nebo tetování. - více zde

Kynologové a veterináři se shodují, že mnozí chovatelé přeceňují své síly a své psy nezvládají. Navrhují proto, aby radnice snížily poplatky ze psa lidem, kteří svého psa nechají profesionálně vycvičit. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video