Barevná berlínská zeď (23. 10. 2009)

Barevná berlínská zeď (23. 10. 2009) | foto: AP

Berlín si připomene pád železné opony stavbou barevné zdi z domina

  • 4
Německou metropoli Berlín vbrzku znovu rozetne zeď. Tentokrát ale jen na dva dny a místo šedivých panelů, bude vyskládána z barevných dominových desek. Stavbou "berlínské zdi" tak v Německu vyvrcholí oslavy dvacetiletého výročí pádu železné opony.

Už za měsíc začnou nedaleko Brandeburské brány v centru Berlína Němci opět stavět zeď. Tentokrát se ale nebude jednat o ozbrojené síly bývalé NDR, které se v noci z 12. na 13. srpna 1961 vrhly do výstavby bariéry, která na mnoho let neprodyšně rozdělila západní a východní Berlín.

Nyní po osmačtyřiceti letech se do skládání jeden a půl kilometrové zdi, z barevných kusů dominových desek, pustí dělníci. Desky od sebe budou stát ve vzdálenosti asi jednoho a půl metru.

"Nemyslím si, že by mohlo někoho napadnout, že se znovu pokoušíme postavit zeď mezi východním a západním Berlínem. I když o tom mnozí nejdřív  žertovali. Je ale jasné, že jde o úžasný způsob, jak symbolizovat pád železné opony," řekl tamní primátor Klaus Wowereit.

Zeď, kterou zářivými barvami pomalovali mimo jiné i ti, kteří si nemohou pamatovat ani její stavbu, ani její pád po více než dvaceti letech, tedy děti z místních základních škol, se tak stane symbolickým vyvrcholením dlouhodobých příprav na dvacetileté výročí pádu železné opony.

Celá ceremonie, které by se měl zúčastnit i ruský prezident Dmintrij Medveděv, francouzská hlava státu Nicolas Sarkozy, britský premiér Gordon Brown nebo kupříkladu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, vyjde berlínskou kasu asi na pět milionů euro.

"Bude to jen dočasná atrakce," řekl tamní primátor Klaus Wowereit o tisíci dvou a půl metrů vysokých deskách, které německou metropoli na chvíli znovu rozdělí. Na konci slavnostního programu se zeď symbolicky zřítí a připomene tak pád více než dvacetileté umělé narušení přirozeného chodu města.

BERLÍNSKÁ ZEĎ

- Berlínskou zeď lidé prolomili 9. listopadu 1989 po několikaměsíčním vzrůstajícím napětí ve Východním Německu. Do hlavního města se začali okamžitě sjíždět obyvatelé komunistické části země a pokoušeli se dostat na Západ.

- Neudržitelný stav vyvrcholil prohlášením vlády Východního Německa, že se jeho občanům povoluje možnost vycestovat na bez omezení. V následujících měsících byla zeď rozebrána a v roce 1990 se obě části Německa sjednotily.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video