Zátah německé policie proti arabskému gangu v berlínské čtvrti Neukölln (12....

Zátah německé policie proti arabskému gangu v berlínské čtvrti Neukölln (12. dubna 2016) | foto: Profimedia.cz

Berlínské gangy loví posily mezi uprchlíky, posílají je na špinavou práci

  • 330
Arabské klany kontrolující části Berlína hledají nové členy v uprchlických ubytovnách. Zájem mají o mladé, zdatné muže na „špinavou práci“. Policisté přiznávají, že německá metropole má s arabskými rodinnými gangy velký problém.

Před uprchlickou ubytovnou zastaví naleštěná limuzína. Uvnitř sedí členové jednoho z arabských gangů, které se právě mezi migranty a uprchlíky snaží získat „novou krev“. Nejvíce je zajímají mladí, silní muži. „Ti budou nasazeni na špinavou práci,“ popisuje zdroj listu Die Welt. „To znamená loupežná přepadení, obchod s drogami nebo násilí proti konkurenčním gangům.“

Mezi arabskými kriminálními klany nabírá tato praxe na oblibě. Soutěží teď o to, který z nich přemluví nejvíc nových mužů a získá tím nad ostatními převahu. Německá policie a státní zastupitelství o situaci vědí – prozatím s ní však údajně „nemůžou nic dělat“.

Jen v Berlíně je dnes podle úřadů 15 až 20 kriminálně činných arabských klanů, z nichž zhruba osm mírou trestné činnosti převyšuje ostatní. Jejich členové přišli do Německa na konci sedmdesátých let především z Libanonu. Později v Berlíně nakoupili levné domy, do nichž pak postupně přestěhovali rozvětvené příbuzenstvo.

Uprchlíci přicházejí bez peněz, gangy jim dají šanci vydělat

Metropole má s arabskými rodinnými gangy největší problém. Podle německých úřadů mají na svědomí většinu trestných činů v Berlíně. S kriminalitou arabských klanů se však potýkají v menší míře i další německé oblasti, na druhém místě bývají zmiňovány severoněmecké Brémy, jedno z nejchudších měst Německa.

Zátah v Berlíně

Rozsáhlou akci proti arabskému gangu podnikla v úterý časně ráno policie ve třech berlínských čtvrtích, především v Neuköllnu. Při zásahu, kterého se zúčastnilo 220 policistů, včetně 60 příslušníků speciálního komanda, se podařilo zatknout osm hledaných mužů patřících k velkému rodinnému klanu, informovala agentura DPA. Operace souvisela s nájemnými vraždami ve zločineckém prostředí. Týkala se i loupežného přepadení luxusního obchodního domu KaDeWe v prosinci 2014, během něhož pět mužů ukradlo hodinky a šperky v hodnotě 817 000 eur (přes 22 milionů korun).

zdroj: ČTK

„Mnoho uprchlíků sem přichází téměř bez peněz,“ říká státní zástupce Sjors Kamstra. „Klany jim ukážou, že si u nich můžou rychle vydělat. Pro lidi, kteří neumějí ani slovo německy a nevyznají se tu, je to lákavé.“ Pro gangy je navíc atraktivní i to, že naprostá většina migrantů do Německa přišla anonymně a policie o nich nemá žádný záznam.

Podle ředitele berlínských kriminalistů Dirka Jacoba arabské klany ovládají obchod s drogami a zaměřují se na vykrádání bytů a obchodů. Vedle toho také jednou za čas demonstrují před ostatními gangy svou sílu „exponovanými činy“.

Jedním z příkladů je přepadení hotelu Hyatt v centru Berlína v roce 2010 během sledovaného pokerového turnaje. Čtyři maskovaní muži vnikli dovnitř, ukradli část peněz – a o pozornost měli postaráno.

Pobyt ve vězení patří k dobrému tónu

Německá vězení je přitom vůbec nezastraší. „Patří k dobrému tónu si nějaký čas ve vězení odsedět,“ vysvětluje dále kriminalista Jacob. Policisté podle něj mají dobrý přehled, které části města dominuje který gang. A stejně tak to vědí pasáci, kteří Arabům odvádějí polovinu výdělku z prostituce. „Takhle už to funguje dlouho. Všichni vědí, že platit se musí, jinak bude zle,“ popisuje Jacob.

Situace je složitá i v tom, že gangy své nelegálně vydělané peníze dlouhodobě proměňují v legální podniky: arabské čajovny, restaurace, noční kluby nebo půjčovny aut. Navíc i technicky jsou o krok napřed: používají nejnovější chytré telefony, které policie nedokáže odposlouchávat.

Zkušenosti s arabskými gangy má i zřejmě nejznámější bodyguard Německa, Michael Kuhr. Zajišťuje bezpečnost hollywoodských hvězd a na ochraně hotelu Hyatt před šesti lety pracovala právě jeho firma. Vyhlídky pro Berlín vidí Kuhr jako velmi neradostné. „Berlín už je ztracen. Tyto struktury pronikly tak hluboko, že je v podstatě nemožné vrátit se zpět do doby před dvaceti lety,“ popisuje své poznatky z arabského podsvětí. „Navíc tito lidé jsou extrémně nebezpeční a ztratili už veškerý respekt před policií a státní mocí.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video