Jiří Berka u táborského soudu (5. září 2006)

Jiří Berka u táborského soudu (5. září 2006) | foto: Dan Materna, MF DNES

Berkův svědek je na odstřel, hlídá ho policie

  • 7
Popsal, jak fungovala konkurzní mafie kolem soudce Jiřího Berky. Teď má jen jednu jistotu: až do konce života se bude obávat o svůj život. To je osud bývalého konkurzního správce Daniela Thonata, který začal spolupracovat s policií proti svým bývalým šéfům.

Teď sice bude mnohem snadnější dokázat lidem kolem Berky vinu, ale něco takového se jen tak neodpouští. Podle policie Thonatovi nyní hrozí fyzická likvidace.

Thonat už teď žije pod přísnou policejní ochranou. Tři policisté v civilu ho hlídají ve dne i v noci. Stojí před soudní síní, když je Thonat uvnitř, a během přestávky ho spěšně odvádějí do oddělené místnosti. Navečer ho odvezou do utajeného bytu, jehož adresu zná jen úzký okruh lidí. Chcete Thonatovi zavolat? "Tak na to zapomeňte," říká muž z ochranky, "telefon je náš úhlavní nepřítel."

Takhle žije Daniel Thonat už od jara minulého roku, kdy začal vypovídat. Co s ním bude, až soud skončí? "To je opravdu hypotetické, bude to řešit ministerstvo vnitra," tvrdí Jaroslav Dolejší z vrchního státního zastupitelství.

Možností je několik. Buď bude Thonat pod zvláštní ochranou sedět ve vězení, nebo bude na svobodě a ministr vnitra jeho ochranu stáhne, uzná-li, že už mu nic nehrozí. V opačném případě se však také může policie rozhodnout od základu "překopat" Thonatovi život.

Svědkům, kterým hrozí skutečné nebezpečí, může policie změnit jméno i příjmení, bydliště i datum narození a doporučit jim plastickou operaci. "Mohou ho i vystěhovat za hranice," líčí možnou budoucnost korunního svědka právník Jiří Němec.

"K tomu se ale policie uchyluje jen v těch nejvyhrocenějších případech. Počet lidí, kterým se za rok mění identita, nebude víc než pět."

Kdo u soudu klopí zrak
Proces s Berkou a spol. začal počátkem tohoto týdne. Právě Thonatovo vystoupení se očekávalo s napětím. Před očima svých bývalých kumpánů měl totiž vypovědět, jak se společnými silami několik let dopouštěli obrovských podvodů. Jenže Thonat na poslední chvíli odmítl vypovídat. Nejspíš ze strachu.

Když začal soudce Jiří Bernát klidným hlasem předčítat záznam jeho policejních výpovědí, sklopil mohutný muž zrak. Po prvních větách bylo jasné, že Thonat iniciativně a do detailu líčil praktiky Berkových lidí.

"Berka byl do věci tak zainteresován, že se rozhodl Union banku položit, prý mu to za to bude stát," řekl například vyšetřovatelům. Podle státní zástupkyně Daniely Smetanové se Thonatovi dá věřit: "Jeho výpověď je podle mého autentická," říká Smetanová.

Thonata přitom vyšetřování zasáhlo i v osobním životě. Čech, který má po otci i francouzské občanství, se soudu svěřil s tím, že mu potíže se zákonem rozbily manželství. "Za můj rozvod může blokace mých účtů," řekl u soudu.

Francouz v nesnázích
Podle obžaloby Thonata oslovil před několika lety "šéf gangu" Vladislav Větrovec, aby se zúčastnil jednoho z největších polistopadových podvodů. Právě on měl coby nastrčený správce konkurzní podstaty odvádět peníze z firem, které soudce Berka předtím poslal do konkurzu.

Takhle pracovali "Větrovcovi muži" roky a firmy údajně připravili nejméně o čtvrt miliardy korun. Jenže pak se začalo nad "bratrstvem" smrákat. Podezřelý konkurz Union banky na jejich podezřelé praktiky upozornil. Thonat se ocitl ve vazbě a nakonec za mřížemi strávil rok. Po návratu se rozhodl promluvit.

Pakliže soud Thonatově výpovědi uvěří, hrozí jeho kumpánům až patnáct let vězení. On by mohl díky ochotě vypovídat nakonec vyváznout s trestem o dost mírnějším, zato s neustálou obavou o svůj život.

Ochrana svědků

Podle závažnosti obvinění a nebezpečnosti lidí, proti kterým svědek vypovídá, určí ministr vnitra, jak přísná má být ochrana. Většinou stačí, aby na svědka občas dohlédla policie a poptala se sousedů, jestli neviděli něco podezřelého. Svědectví před soudem však také může člověku obrátit život vzhůru nohama. Svědek dostane úplně novou identitu: změní vzhled, jméno, příjmení a úředně i datum a místo narození. Často se pak i s celou rodinou musí přestěhovat. Málokdo na změnu identity přistoupí, navíc je velmi drahá. Tak chrání stát jen několik lidí, kterým hrozí mafie.

Video