Jiří Berka u táborského soudu - Jiří Berka u táborského soudu čelí obviněním ze...

Jiří Berka u táborského soudu - Jiří Berka u táborského soudu čelí obviněním ze zmanipulování konkurzů (5. září 2006) | foto: Dan Materna, MAFRA

Soud amnestoval Berku z kauzy „konkurzní mafie“, žalobce podal stížnost

  • 772
Krajský soud v Českých Budějovicích zastavil na základě amnestie prezidenta republiky trestní řízení proti soudci Jiřímu Berkovi. Čelil stíhání za zločinné spolčení v kauze "konkurzní mafie". Státní zástupce podal proti zastavení stíhání stížnost. Berka může na ušlém platu dostat přes 5 milionů korun.

"Jiří Berka je amnestován v plném rozsahu, Vladislav Větrovec pouze částečně, a to za hlavní skutek zločinného spolčení. Trestní řízení u pana Větrovce pokračuje v té části, která se týká uplácení," řekl iDNES.cz místopředseda táborské pobočky krajského soudu Zdeněk Kučera.

"U pana Berky byl splněn článek II amnestie a vzhledem k tomu, že se celá věc bere jako skutek jediný, tak daná osmiletá lhůta se počítá od prvního sdělení obvinění. To pro nás bylo rozhodující datum," doplnil Kučera. V případě Berky trestní stíhání bylo zahájeno na začátku dubna 2003.

Článek II amnestie

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

V kauze bylo před rozhodováním o amnestiích šest obžalovaných. Krok prezidenta Václava Klause, podepsaný i premiérem Petrem Nečasem, se dotkl jen části z nich.

"Pana Berku vůbec neznám, nevím, jak vypadá. Nevím, jestli je malý, velký, tlustý, tenký, starý, mladý. Nepodsouvejte mi to, nevíme vůbec, jestli bude dál soudit," odpověděl Klaus v pátek po odvolení na dotaz, jestli by chtěl, aby ho někdy soudil Berka.

Kučera odpoledne upřesnil, že amnestie v celém rozsahu se týká také Daniela Thonata a Lubora Kindla. Podmínky pro částečné omilostnění kromě Vladislava Větrovce nejspíš splňuje také Marta Čiháková. Soud o jednotlivých amnestiích rozhodoval ve tříčlenném senátu ve čtvrtek a pátek dopoledne. Jednání byla neveřejná.

Státní zástupce podal stížnost

Jiří Berka byl obžalován za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. K rozhodnutí o amnestii se nechtěl vyjadřovat. "Určitě to nebude chtít komentovat," vzkázal jeho právní zástupce Rudolf Axmann.

Berkův advokát usnesení soudu obdržel v pátek po 12. hodině. "Očekával jsem, že pan Berka bude amnestován v plném rozsahu, protože pokud by pan prezident zamýšlel na starší věci udělit částečnou amnestii, pak by se tam objevila obdobná informace, jež je v následujícím článku amnestie, tedy jestliže prominutí trestu nelze vztáhnout na celou trestnou činnost, neužije se ho ani zčásti. Ale toto omezení u starších věcí není," míní Axmann.

Státní zástupce se v pátek rozhodl podat proti zastavení stíhání stížnost, informovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Kauza údajně zmanipulovaných konkurzů spadá pod pražské vrchní státní zastupitelství.

Ministerstvo spravedlnosti hodlá využít všechny své kompetence k tomu, aby se Berka nevrátil do funkce. "Případ nepovažuje stále za uzavřený. Budou-li zachovány účinky trestních stíhání, které nepodléhají amnestii, pak ministr spravedlnosti neprodleně a opětovně zprostí soudce Jiřího Berku výkonu funkce soudce," uvedla Čechová.

Možnost podání stížnosti nevylučovala v průběhu dne ani pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Chceme se nejprve seznámit s rozhodnutím soudu. Pokud by se rozhodnutí v případě pana Berky týkalo úplného zastavení trestního řízení, stížnost podáme," řekla iDNES.cz.

Amnestie

Stížnost může podat i Berka. To se ale s největší pravděpodobností nestane. "Stížnost rozhodně nebudeme podávat, protože se jedná o rozhodnutí, které je ve prospěch klienta. Obviněný ale může trvat na projednání věci v hlavním líčení. Soud by pak mohl věc projednat, ale už nemohl by panu Berkovi uložit trest. O tom, že by trval na projednání věci v hlavním líčení, pan Berka neuvažuje," doplnil Axmann.

I kdyby byl při hlavním líčení soudce Berka označen na spoluviníka, pokud usnesení soudu o zastavení trestního řízení proti němu nabude právní moci, odsouzen být už nikdy nemůže.

Na ušlém platu může dostat přes 5 milionů

Pokud bude Berkovo očištění pravomocné, může soudce žádat návrat na Krajský soud v Ústí nad Labem, kde dříve pracoval. Nyní je už více než osm let mimo svoji funkci. Navíc by měl nárok na doplacení celkem 5 milionů 76 tisíc korun hrubého. Účtárna soudu spočítala, že právě tolik činí jeho ušlá mzda, když v rámci stíhání dostával jen polovinu svého platu.

Amnestie

"Rozhodnutí nebudu nijak komentovat. Až celá věc nabude právní moci, pak se podle ní zařídíme," uvedl předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Milan Kohoutek. Už dříve soud sdělil, že Berkovi bude muset místo najít, nemusí se ale vrátit k rozhodování o konkurzech (více o případném návratu Berky do zaměstnání čtěte zde).

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů.

Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, gang podle obžaloby způsobil škodu 264 milionů korun. Dalších 202 milionů se podle obžaloby pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod cenou.

Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku. Tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Větrovec pak měl zprostředkovat úplatek, aby nebylo ohroženo zločinné spolčení.

V dubnu 2010 dostalo devět obžalovaných od 6,5 do 9 let vězení. Berka dostal devět let vězení za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Kauza byla výjimečná tím, že šlo o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit právě paragraf o zločinném spolčení.

Rozsudek ovšem nenabyl právní moci, protože někteří obžalovaní se proti rozhodnutí na místě odvolali.

Do složité kauzy byl zapleten také Jan Harangozzo, Větrovcův kolega z vysoké školy. Ten měl uplácet úředníka Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu. Šiša jim za to údajně slíbil zajistit informace o vyšetřování korupce a finanční kriminality. Harangozzo byl ale nakonec obvinění zproštěn.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video