Stížnost proti Berdárově obvinění zamítl žalobce, který trestní stíhání nařídil.

Stížnost proti Berdárově obvinění zamítl žalobce, který trestní stíhání nařídil. | foto: Dan Materna, MF DNES

Berdár se opět ohradil, jeho stížnost řešil stejný žalobce

  • 13
Trestní stíhání bývalého šéfa Českého Telecomu pokračuje. Gabriel Berdár neuspěl se stížností proti svému obvinění. Zamítl ji ale stejný krajský žalobce, který policii nařídil Berdára obvinit z vydírání za střelbu do země. Berdár na něj proto podal stížnost pro podjatost.

Loni v květnu napadla Gabriela Berdára dvojice neznámých útočníků. (více zde) Napadený po útoku odjel do nemocnice a cestou několika výstřely z legálně držené pistole zasáhl vůz dvou mladíků, které mylně považoval za útočníky.

Případ byl dvakrát odložen. Policie ale po roce nečekaně zahájila trestní stíhání na pokyn náměstka středočeského krajského žalobce Petra Šnajdra. Berdár proti obvinění podal stížnost (více zde), ta se však dostala na stůl opět krajskému státnímu zástupci.

"Stížnost proti usnesení policejního komisaře byla zamítnuta 31. července," potvrdil iDNES.cz středočeský žalobce Petr Šnajdr.

Berdár: Krajský žalobce je podjatý
Gabriel Berdár však nesouhlasí s tím, že o jeho stížnosti rozhodoval právě Šnajdr, kterého viní z podjatosti. Věc podle něj mělo prověřit nadřízené státní zastupitelství.

"Je to velmi neobvyklé. Pan Šnajdr rozhodoval o stížnosti podané na něj. Proto jsme na něj opět podali stížnost na podjatost a na to, že rozhodoval o stížnosti, i když o ní neměl rozhodovat a měl ji předat nadřízené instanci," řekl Berdár iDNES.cz.

Podle něj žalobce Šnajdr rozhoduje i v jiných kauzách, kde Berdár vystupuje jako poškozený. "Tyto kauzy s tímto případem přímo souvisí, proto by pan Šnajdr neměl o stížnosti rozhodovat," dodal Berdár.

Žalobce: Rozhodl jsem podle zákona
Náměstek krajského státního zástupce Petr Šnajdr se však brání. Podle něj směřovala první Berdárova stížnost proti rozhodnutí policejního komisaře. V posouzení stížnosti se prý řídil zákonem a ke svému vyloučení neviděl důvod.

"Kdyby šlo o dohledový pokyn, tak by o stížnosti skutečně rozhodovala vyšší instance. My jsme však rozhodovali o stížnosti poškozených proti odložení jako státní zastupitelství druhého stupně. Předchozí rozhodnutí jsme zrušili a nařídili nové vyšetřování podle našeho právního názoru," uvedl Šnajdr.

Berdár však namítá, že krajský žalobce sice nevydal přímé nařízení k zahájení trestního stíhání, ale policejní komisař i okresní žalobce se museli jeho právním názorem řídit. To potvrdil i státní zástupce pro Prahu-východ, který podle dřívějších slov musel toto stanovisko respektovat, i když s ním nesouhlasil. - více zde

Podle policie i okresního žalobce totiž z dosavadního vyšetřování vyplývá, že Berdár domnělé útočníky vědomě neohrožoval. Na mladíky v autě totiž podle policistů nemířil a na svou obranu střílel jen do země. - podrobnosti a animace incidentu zde

Podle Šnajdra však v případu jsou zákonné podmínky pro trestní stíhání. "Vina prokázána samozřejmě není, ale ta podezření, že střílel proti lidem, existují," uvedl krajský žalobce.

Stížnost prověří vrchní žalobci
Berdárovu stížnost na podjatost tak nyní prověří vrchní žalobci. "Případ zatím sledujeme v rámci dohledu. Zamítnutí stížnosti nám bylo dáno na vědomí," řekla iDNES.cz mluvčí Vrchní státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

"Pokud dotyčný se zamítnutím stížnosti nesouhlasí, má možnost podat stížnost ještě dál a pak se tím zabývá nadřízené státní zastupitelství. V tom případě se tím budeme zabývat," dodala Válová.

Vyšetřování Berdárovy střelby tak pokračuje a policejní úkony budou probíhat ještě minimálně několik měsíců. Byly totiž nařízeny další expertizy a rekonstrukce střelby.


Témata: napadení

Video