Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANALÝZA: Dekrety se v Česku vytahují, když se to hodí. Němci to nechápou

  16:23
Česko-německou deklarací, podepsanou v roce 1997 Václavem Klausem, žádala Praha po Berlínu, aby jednou pro vždy uzavřel otázku Benešových dekretů. Němci to dodržují, ale po čtvrtečním duelu Schwarzenberga se Zemanem v ČT se staly dekrety hlavním tématem kampaně. Němci samotní jen nechápavě kroutí hlavou.

Benešovy dekrety se staly hlavním tématem čtvrtečního duelu v České televizi. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Mně jako zahraničnímu korespondentovi je trapné o tom do Německa psát," říká novinář Hans-Jörg Schmidt z deníku Die Welt k tomu, jak se Benešovy dekrety staly po čtvrtečním duelu v České televizi hlavní tématem kampaně před volbami českého prezidenta. "Když byla v roce 1997 podepsána Česko-německá deklarace, oslavovali to Češi jako tlustou čáru. Ale když se to někomu politicky hodí do krámu, tak se vytáhnou ze šuplíku, hodně spodního šuplíku," dodává Schmidt.

Dekrety nezajímají už ani sudetské Němce

V Německu samotném už Benešovy dekrety jako právní či majetkový problém nikoho nezajímají. "Je to záležitostí marginálních skupinek, a to i v rámci Sudetoněmeckého krajanského sdružení," říká Miroslav Kunštát z Institut mezinárodních studií FSV UK, který na toto téma vypracoval studii. O aktivitách těchto skupinek jako Sudetoněmecká iniciativa v Německu podle něj "nikdo nic neví a nikoho to nezajímá".

Schwarzenberg v debatě zrušil Benešovy dekrety

Pokud Němci současnou debatu, která se rozpoutala kolem prezidentských voleb, sledují, tak podle Kunštáta jen jako ukázku toho, zda v české politice stále ještě funguje umělé vyvolávání protiněmeckých nálad.

Pokud jde o německou politiku a diplomacii, ta se o Benešovy dekrety přestala z právního a majetkového hlediska zajímat už po roce 1997, kdy byla podepsána již zmíněná deklarace. V ní se jasně praví, že "obě strany proto prohlašují, že nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti".

Této větě jasně předchází německé přiznání, že vyhnání Němců vyvolala nacistická okupace, a česká lítost. "Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny." Pod těmito větami není přitom podepsán nikdo jiný než tehdejší premiér Václav Klaus.

Benešovy dekrety

Benešovy dekrety je nepřesné označení souborů prezidentských dekretů - vydaných během 2. světové války v exilu a v prvních poválečných měsících v ČSR - zakotvující jejich právní stav v osvobozené zemi. Od 21. července 1940 do 27. října 1945 bylo vydáno 143 dekretů.

V současných politických sporech o platnosti a účinnosti "Benešových dekretů" se tohoto spojení obvykle používá v užším smyslu pro skupinu poválečných dekretů upravujících odsun a konfiskaci majetku Němců a Maďarů.

Hlavním předmětem dnešní kritiky dekretů je jejich neslučitelnost s principy demokratického právního státu, zejména proto, že Benešovy dekrety postulují princip kolektivní viny (postiženy podle nich byly - s úzce vymezenými výjimkami - všechny osoby německé a maďarské národnosti), nerespektují presumpci neviny, diskriminují podle národnosti, zbavují občana státní příslušnosti bez jeho souhlasu a proti vůli, neumožňují mu svobodnou volbu místa k životu a kladou na Němce a Maďary, kteří by chtěli získat stejná práva jako Češi a Slováci, nespravedlivé a nepřiměřené požadavky.

Zatímco Čechovi nebo Slovákovi k uchování jeho statusu a politických práv stačilo, aby s okupační mocí nekolaboroval a nedopustil se zrady, Němci a Maďaři museli proti fašismu otevřeně bojovat, což se v podmínkách protektorátu a Slovenského státu prakticky rovnalo sebevraždě a znamenalo to smrtelné nebezpečí i pro rodinné příslušníky takového občana.

Na základě Benešových dekretů bylo v letech 1945-1948 zbaveno majetku, vyhnáno a odsunuto na tři miliony sudetských Němců a několik set tisíc slovenských Maďarů.

Linie česko-německé deklarace se i jako ministr zahraničí pevně držel i Karel Schwarzenberg. "Odsun sudetských Němců byl přímý důsledek druhé světové války," říká jednoznačně a v souladu s deklarací Schwarzenberg.

Volby v roce 2002 i Lisabonská smlouva

Jenže co sám podepsal, to Klaus nedodržel už při volbách 2002, které ODS pod jeho vedením vedla proti ČSSD právě na vlně obrany Benešových dekretů a údajného německého nebezpečí, které Česku hrozilo. Dlužno podotknout, že volby s touto protiněmeckou kampaní prohrál.

S podobným zdůvodněním obrany Benešových dekretů prosazoval Klaus v roce 2009 dodatek k Lisabonské smlouvě. Lisabonská smlouva už více než tři roky platí, Klausův dodatek nikoli. A přesto nikdo z Německa Česko neohrožuje nějakými majetkovými nároky. Je to paradoxně právě naopak, české město Cheb vzneslo majetkové nároky na rozsáhlé lesy v Bavorsku a soud vyhrálo.

Za deklaraci nešel Schwarzenberg, ale Zeman

Jediným českým politikem, který vyšel Německu a Němcům v politické a právní rovině v otázce Benešových dekretů výrazně vstříc, byl i podle mínění odborníků právě Miloš Zeman. Ten prohlásil před deseti lety Benešovy dekrety za "vyhaslé" (více najdete zde). Výměnou tehdejší kancléř Gerhard Schröder prohlásil, že Německo jako stát nepodpoří případné majetkové nároky svých občanů proti České republice, čehož se drží i jeho následnice Angela Merkelová.

"Celá ta současná diskuse je absurdní. Samozřejmě že dnes nemohou být Benešovy dekrety aplikovány. Ale nikdo přece netvrdil, že mají být zrušeny a že sudetským Němcům má být vrácen majetek," uvádí Alexandra Mostýn, pražská zpravodajka německého týdeníku Focus.

Německo dekrety nezajímají

Zatímco kruhy okolo Václava Klause, spojené nyní s Milošem Zemanem, téma Benešových dekretů pravidelně zneužívají, Německo zajímají ve vztazích s Českem zcela jiné věci.

"Pro Berlín je podstatné, jakým partnerem je pro něj Praha v evropských otázkách a také hospodářsky," uvádí Vladimír Handl z pražského Ústavu mezinárodních vztahů. "Dokonce i pro bavorskou CSU je to už jen symbolické téma, jak ukázaly návštěvy bavorského premiéra Horsta Seehofera v Praze, kde se o dekretech nejednalo," uvádí Handl. "To jen my Češi stále Benešovy dekrety vykopáváme."

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ředitel ČT považuje Etický panel za důležitý. Hledá nové členy

24. dubna 2024

Před Velikonocemi rezignovali členové Etického panelu České televize (ČT) kvůli sporům s ředitelem...

Rusové ostřelovali Charkov, Ukrajinci zasáhli ropné sklady u Smolenska

24. dubna 2024  8:33,  aktualizováno  10:59

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy, oznámil starosta...

Kdo pošle hlas do voleb z ciziny poštou, bude moci jít volit znovu a jinak

24. dubna 2024  10:57

Pravidla pro volby poštou ze zahraničí se ještě změní oproti tomu, jak to původně navrhla vláda....

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...