Advokátka Marie Benešová se nakonec omluvila za výroky o justiční mafii.

Advokátka Marie Benešová se nakonec omluvila za výroky o justiční mafii. | foto: Dan Materna, MAFRA

Benešová se rozmyslela a přes média se omluvila za justiční mafii

  • 29
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se omluvila své nástupkyni Renátě Vesecké a dalším představitelům justice za své výroky o justiční mafii. Omluvu, kterou jí nařídil pražský vrchní soud, odeslala doporučeným dopisem do ČTK. Uvádí v něm, že její výroky byly nepravdivé.

Benešová si omluvu na poslední chvíli rozmyslela, ještě před několika dny se omlouvat odmítala s tím, že požádá soud o odklad rozhodnutí, dokud se neprojedná její plánované dovolání. (Více k tématu čtěte zde)

Soud Benešové navíc uložil zaplatit téměř 400 tisíc korun za náklady řízení. Podle Lidových novin už je zaplatila. Proti rozhodnutí Vrchního soudu však podá dovolání k Nejvyššímu soudu a proti výpočtu soudních náhrad a poplatků ústavní stížnost.

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně v prosinci 2007 obvinila justiční představitele z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Veseckou, jejího tehdejšího náměstka Karla Černovského, někdejšího místopředsedu NS Pavla Kučeru, exministra spravedlnosti Pavla Němce, náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala a žalobce Arifa Salichova označila za "zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Dodala, že se snaží ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří. Odvolací senát letos v únoru po více než třech letech po podání žaloby rozhodl, že její tvrzení nemají reálný základ. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video