Marie Benešová

Marie Benešová | foto: Dan Materna

Benešová se omluvila Grygárkovi za výrok o justiční mafii

  • 6
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se omluvila náměstkovi pražského vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi za to, že ho v souvislosti s kauzou někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka veřejně označila za člena justiční mafie.

Benešová se musela omluvit na základě rozsudku Krajského soudu v Praze z poloviny června. Kauza takzvané justiční mafie však zatím nekončí. Dalším lidem totiž soud omluvu nepřiznal a nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, exministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a náměstek Vesecké Karel Černovský se proto proti rozsudku odvolali.

text omluvy

Dne 20. prosince 2007 jsem v pořadu Ozvěny dne Českého rozhlasu označila náměstka vrchního státního zástupce na Vrchním státním zastupitelství v Praze, JUDr. Libora Grygárka, za člena zákulisní justiční mafie, který se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila vládní garnituře, a který v zákulisí ovlivňuje kauzy. Moje výroky byly nepravdivé, za což se výše uvedenému omlouvám.

Benešová o justičních představitelích v prosinci 2007 v pořadu Českého rozhlasu řekla, že fungují jako zákulisní justiční mafie, která se snaží ovládnout justici.

Spor řešil v červnu soudce Vojtěch Cepl a dospěl k stejnému závěru jako před dvěma lety. Mimo jiné řekl, že výroky bývalé nejvyšší státní zástupkyně Benešové byly sice dost ostré, ale to podle Cepla zdaleka nestačí na to, aby je soud smetl ze stolu. "Výroky žalované Marie Benešové obstály v deseti ze 13 kritérií," řekl Cepl.

Doplnil, že čtyřlístek Němec, Vesecká, Kučera a Černovský neměl žádné právo řešit kauzu Jiřího Čunka, protože nikdo z nich nebyl přímo pověřen, aby tento případ řešil.

"Důležité je, že se tyto nestandardní intervence vyskytly. Proto se soud přiklání k tomu, že výroky Benešové o manipulování nebo překračování pravomocí mají reálný základ," mínil při odůvodnění rozsudku soudce.

Podle Cepla jen Grygárek neměl s Čunkovou údajnou korupční kauzou nic společného, pouze ji nechtěl projednávat v Čechách.

Prokázalo se podle něho i to, že žalobci svým jednáním překračovali svou pravomoc a že ti, kdo je kritizovali, se stávali oběťmi "procesní šikany". Cepl obdobně jako před dvěma lety uvedl, že žalobci se kvůli vyšetřování Čunka několikrát setkali, ačkoliv nikdo z nich neměl důvod do věci zasahovat. V Čunkově případě tak intervenovali a mohli kauzu ovlivnit.

Benešovou v roce 2008 zažalovali kvůli jejím výrokům také šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal a státní zástupce Arif Salichov - tito dva muži však později své žaloby stáhli, a ve druhém kole sporu už proto nejsou účastníky řízení.

,

Video