Marie Benešová během debaty studentů s politiky o korupci, budova Akademie věd

Marie Benešová během debaty studentů s politiky o korupci, budova Akademie věd v Praze (10. října 2011) | foto: Petr Topič, MAFRA

Benešová se nemusí omluvit za „justiční mafii“. Nejvyšší soud kauzu vrátil

  • 27
Marie Benešová uspěla s dovoláním v kauze Justiční mafie. Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí, podle kterého se měla omluvit za svůj výrok. Případ se znovu projedná. Původní rozhodnutí nebylo právně v pořádku. iDNES.cz to řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

"Rozsudek Vrchního soud v Praze byl zrušen a věc se vrací k novému projednání. To rozhodnutí, že se má omluvit, je špatné. Odvolací soud dostane pokyny a je vázán názorem Nejvyššího soudu," uvedl mluvčí.

Marie Benešová verdikt uvítala. "Pokud mi dal Nejvyšší soud za pravdu, tak jsem samozřejmě ráda, že se pravda vyjevila. Oficiálně jsem ale ještě nic nedostala. Uvidím, až si přečtu odůvodnění," řekla iDNES.cz Marie Benešová.

Kauzu odstartoval v roce 2007 výrok Benešové, která označila v souvislosti s Čunkovou kauzou několik lidí jako "zákulisní justiční mafií, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".

Byli to podle ní Renata Vesecká, její náměstek Karel Černovský, bývalý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, exministr spravedlnosti Pavel Němec, náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal a žalobce Arif Salichov.

Většina z označených následně podala na Marii Benešovou žalobu. Středočeský soudce Vojtěch Cepl ji nejprve z velké části zamítl. Vysvětlil to tím, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří ze jmenovaných opravdu několikrát setkali a vyměňovali si informace, které si sdělovat neměli.

Jeho verdikt ale opakovaně zrušil odvolací soud.  Nakonec sám v únoru 2011 rozhodl, že se Benešová musí omluvit (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue