Marie Benešová dostala od premiéra Jiřího Rusnoka, aby se stala novou...

Marie Benešová dostala od premiéra Jiřího Rusnoka, aby se stala novou ministryní spravedlnosti. | foto: ČTK

Benešová kývla Rusnokovi a míří do vlády, Fiala řekl ne

  • 259
Marie Benešová přijala pozici ministryně spravedlnosti v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Předseda vlády naopak slyšel první rázné ne od ministra školství Petra Fialy. Ve vládě chce Rusnok i Jana Kohouta jako ministra zahraničí. Kohout si vzal čas na rozmyšlenou.

"Vzala jsem si krátký čas na rozmyšlenou. Ještě se poradím s manželem a s rodinou a budu muset vyřešit otázku mých klientů," řekla Benešová po odpoledení schůzce s Rusnokem. Už před setkáním s premiérem ale také prohlásila, že nabídka, aby se stala ministryní, by pro ni byla výzvou a že z boje se neutíká.

Benešová je přitom stále členkou ČSSD, která oficiálně Rusnokovu vládu odmítá. Večer Rusnok v Událostech, komentářích potvrdil, že Benešová na jeho nabídku kývla. Je druhá jistá členka jeho budoucí vlády po Martinu Pecinovi, jenž povede vnitro.

Kohout, který má podle Rusnoka vést zahraničí, stejný post zastával v úřednické vládě Jana Fischera. "Dostal jsem nabídku, velmi seriózně ji zvážím v řádu dnů," uvedl ve středu Kohout.

Naproti tomu Fiala, který působil přes rok v poslední vládě Petra Nečase, věděl hned, že pokračovat pod Rusnokem nechce. "Úřednická vláda má být jen krajním, a co nejkratším řešením. Je potřeba vždy upřednostňovat vládu politickou," zdůvodnil to Fiala.

"Nemohu ve své funkci dále pokračovat v nové úřednické vládě, když existuje šance na vytvoření politické vlády s parlamentní většinou," napsal do svého prohlášení končící ministr školství s tím, že účast v úřednické vládě by byla v rozporu s principy, které zastává.

Benešová sama z ČSSD neodejde

Benešová ze sociální demokracie odcházet nehodlá. "Já se za to nestydím. Chodím na pět schůzí ročně v místní organizaci, komu by to mělo vadit? Nejsem ve vedení, jsem řadová členka na místní kladenské úrovni," řekla bývalá nejvyšší státní zástupkyně a dlouhodobá Zemanova sympatizantka, která za ním stála i v době, kdy kandidátem ČSSD na Hrad byl Jiří Dienstbier.

Jak příchod Kohouta, tak Benešové do Rusnokovy vlády, by přitom byl pro ČSSD nepřijatelný. Už ve středu ráno, před tím, než Rusnok v Kramářově vile oba přijal, se do nového premiéra pustil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Rusnok podle něj ve skutečnosti sestavuje vládu Strany práv občanů Zemanovci. A vytkl novému premiérovi, že chce do vlády zástupce strany, za niž nebyl zvolen ani jeden poslanec či senátor.

"Martin Pecina, který se již vyjádřil, že přijal nabídku na funkci ministra vnitra, má být volebním lídrem SPOZ v Moravskoslezském kraji. Jan Kohout, o němž Rusnok hovoří jako o ministrovi zahraničí, má vést kandidátku SPOZ v Praze a potenciální ministryně spravedlnosti Benešová ve středních Čechách," uvedl Sobotka (více zde).

Proti tomu, aby někdo ze členů ČSSD působil v Rusnokově vládě, se ostře ohradil místopředseda strany Lubomír Zaorálek. "Já to nepokládám za vhodné a rozhodně to nemohu doporučit členům sociální demokracie," řekl Zaorálek. a večer ještě přitvrdil. Naznačil, že Benešová či Kohout by v případě svého působení v Rusnokově vládě měli z ČSSD odejít. "Já to pokládám za chybu, nevím, podraz. Sociální demokrat by tohle měl politicky chápat," prohlásil Zaorálek na rádiu Impuls.

Už před středečním polednem dorazil za Rusnokem do Kramářovy vily místopředseda SPOZ Radek Augustin. S Rusnokem poobědval a při odchodu řekl, že v nové vládě nebude žádný ze členů jeho strany. Nepopřel ale Sobotkou zmiňovanou variantu, že by se zmiňovaní kandidáti na ministry na kandidátkách SPOZ mohli objevit jako nestraníci (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video