Ministr zemědělství Petr Bendl (vlevo) a ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zemědělství Petr Bendl (vlevo) a ministr zdravotnictví Leoš Heger | foto: MAFRA, koláž iDNES.cz

Mezi Hegerem a Bendlem vypukla zákulisní válka kvůli cigaretám

  • 264
Zatímco navenek vztahy mezi ministrem zemědělství Petrem Bendlem a zdravotnictví Leošem Hegerem budí dojem korektnosti, v zákulisí jsou napjaté. Heger Bendlovi vyčítá stanovisko, že tenčí cigarety tolik nepoškozují zdraví. Odpůrcům kouření vadí také to, že Bendlův exnáměstek pracuje pro největší tabákovou firmu v zemi.

"Z pohledu ministerstva považuji za zavádějící tvrdit, že některý tabákový výrobek je méně škodlivý než jiný, což by mohlo vést k naprosto mylnému dojmu, že existují 'zdravější' formy kouření," napsal Heger (TOP 09) Bendlovi (ODS) ve středu.

Ministr zdravotnictví tak reagoval na dopis, který Bendl ve středu 13. března odeslal europoslankyni Lindě McAvanové. Ta je zpravodajkou aktuálně projednávané evropské směrnice o tabákových výrobcích, která by mimo jiné zakázala prodej tabákových výrobků s příchutěmi nebo takzvaných slim cigaret.

Ministr z ODS Bendl v dopise političce píše, že nové tabákové produkty mohou díky potenciálu snížení škodlivosti představovat účinný nástroj, jak zmírnit dopady kouření na zdraví těch, kteří chtějí s cigaretami přestat, protože mají "prokázanou sníženou škodlivost".

Proč do Bruselu jezdí Bendl a ne Heger

Zdraví, nebo zisk pro státní pokladnu a podpora tabákového průmyslu v Česku? Tato otázka se nyní mezi politiky probírá ve dvou rovinách.

Na té evropské se aktuálně rozhoduje o směrnici, jež by zakázala prodej cigaret s příchutěmi a takzvaných slimek, tedy cigaret s menším průměrem. Navíc by nařizovala výrobcům, aby na krabičky cigaret povinně tiskli odpuzující obrázky nemocí způsobených kouřením (o dalších detailech směrnice čtěte zde). O směrnici nyní jedná zdravotnický výbor europarlamentu, europoslanci by o ní mohli rozhodovat v září.

Druhou rovinou je ta domácí. Ministr zdravotnictví nyní připravuje návrh novely zákona, která by zpřísnila podmínky prodeje alkoholu i cigaret a především by plošně zakázala kouření v restauracích a hospodách (jak si zákazy ministerstvo představuje čtěte zde).

V případě evropské legislativy Česko v Bruselu zastupuje ministerstvo zemědělství. Gestorem chtěl být i resort ministerstva zdravotnictví, rozhodnutím vlády se tak ale nestalo.

Bendlovo slovo má přitom v Bruselu váhu. Ministerstvo zemědělství je gestorem právě projednávané směrnice. To znamená, že resort při vyjednáváních reprezentuje oficiální názory České republiky. Ty by měl konzultovat mimo jiné i s ministerstvem zdravotnictví. Podle informací iDNES.cz se tak v drtivé většině neděje.

Směrnici nyní projednává zdravotnický výbor Evropského parlamentu. Bendl či europoslanec Milan Cabrnoch (ODS) členy výboru už informovali, že Česko je proti zavádění omezování výroby tabákových výrobků i změnám na jejich obalu.

"To je socialismus, se kterým vstupuje Evropská komise do podnikatelského sektoru. Způsobem, že bude říkat, co smí a nesmí na svých krabičkách dělat," citovala Bendla ve čtvrtek Česká televize.

Svůj postoj ministr prezentoval také v pátek v Senátu, kde se hlasovalo o stanovisku ke směrnici. Senátoři nakonec 40 hlasy přijali to, jež se s Bendlovým názorem víceméně ztotožňuje (celé stanovisko přijaté Senátem najdete zde, jmenovité hlasování senátorů najdete zde).

Výměna názorů mezi oběma resorty zůstala mimo jednací sál. Petr Bendl u řečnického pultu deklaroval, že postoj ministerstva zemědělství byl projednán s ministerstvem zdravotnictví. Heger zase uvedl, že stanovisko respektuje. Stejně jako argumenty pro něj.

"Rozhodování je ovlivněno ekonomickými zájmy České republiky. Opravdu mírně vydělává, pokud jde o daňové výnosy, převyšují asi o 25 procent sociální náklady a náklady na zdravotnické reparace, které my máme zdokumentované," řekl v Senátu ministr zdravotnictví.

Martin Hlaváček, bývalý náměstek ministra zemědělství Petra Bendla

Bendlův exnáměstek pracuje pro tabákovou firmu

Aktuální politické diskuse o zpřísnění pravidel pro tabákové firmy má jeden zajímavý detail, který dráždí příznivce směrnice i Hegerovy novely. Jeden z náměstků ministra zemědělství začal před nedávnem pracovat pro největší tabákovou firmu v Česku. Martin Hlaváček po odchodu z ministerstva nastoupil jako vedoucí komunikace ve společnosti Philip Morris.

Hlaváček byl Bendlovým náměstkem od ledna loňského roku. Na starosti měl zemědělskou a rybářskou politiku, do níž spadá i problematika potravin, tedy i zákon o potravinách a tabákových výrobcích.

Hlaváček z funkce odstoupil loni v říjnu. Ministerstvo zemědělství bez podrobností informovalo, že to bylo z osobních důvodů. Hlaváček svůj odchod tehdy nekomentoval.

Tabákový průmysl v číslech

Stát jen na výběru spotřební daně z tabákových výrobků ročně získá 52 miliard korun. Senátor ODS a kuřák Jaroslav Kubera tvrdí, ze spolu s dalšími příjmy jsou příjmy pro státní pokladnu 80 miliard korun ročně.

Léčba onemocnění způsobených kouřením zdravotnictví ročně stojí 11 miliard korun.

Kuřáků je v Česku podle ministerstva zdravotnictví nyní zhruba 2,3 milionu. Tři čtvrtě z nich začalo kouřit do 18 let věku.

Bendl popírá, že by současné Hlaváčkovo zaměstnání mohlo mít jakýkoliv vliv na postoj ministerstva či projednávanou legislativu. "Na můj názor nemá fakt, že kdokoli z bývalých zaměstnanců ministerstva zemědělství nyní pracuje pro kohokoliv," uvedl pro iDNES.cz Bendl.

"Jako ministr zemědělství nechci dopustit, abychom v boji proti kouření z ČR vyhnali tabákový průmysl, jako jsme to kdysi udělali se zbrojním průmyslem v boji za světové odzbrojování a výsledek byl ten, že se cigarety budou vyrábět v jiné zemi pár kilometrů za hranicemi EU a ČR přijde o pracovní příležitosti a nemalý ekonomický přínos," doplnil politik.

"Mé současné působení ve funkci ředitele oddělení vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR a.s. nikterak nesouvisí s mým krátkým působením na Ministerstvu zemědělství v minulém roce, které v říjnu téhož roku také skončilo," odpověděl Martin Hlaváček na dotaz, zda to, že je bývalým náměstkem ministra Bendla, on nebo Philip Morris využívá k případnému lobbingu.

Phillip Morris ČR je dle informací na webových stránkách této firmy největším výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v České republice. Patří pod skupinu Philip Morris International Inc., který na trh dodává značky Marlboro a vůbec světově neprodávanější cigarety L&M.

Loni v listopadu společnost oznámila konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH. Za prvních devět měsíců loňského roku dosáhly 9,6 miliardy korun. Tedy o 8,9 procenta více, než tomu bylo ve stejném období roku 2011.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video