Benátský guvernér Luca Zaia (vlevo) s politiky Matteem Salvinim (uprostřed) a...

Benátský guvernér Luca Zaia (vlevo) s politiky Matteem Salvinim (uprostřed) a Robertem Maronim (vpravo). | foto: Reuters

Benátsko a Lombardie oznámily vypsání referenda, chtějí větší nezávislost

  • 135
Dva z nejbohatších italských regionů, Lombardie a Benátsko, řízené pravicovou stranou Liga Severu, chystají referendum, aby získaly větší nezávislost na ústřední vládě. Guvernér Lombardie Roberto Maroni uvedl, že referendum se uskuteční 22. října.

Největším problémem jsou podle agentury Reuters peníze. Mnoha obyvatelům bohatých severních regionů se nelíbí, jak velká část jejich daní slouží k financování chudších oblastí na jihu země.

Lombardský politik Paolo Grimoldi z pravicové strany Liga Severu prohlásil, že regiony jsou nespokojené „s každoročním odváděním 80 miliard eur do státní pokladny“, píše server The Local. „Čas na odpovědi z Říma vypršel, stejně jako trpělivost občanů,“ dodal.

Milán, hlavní město Lombardie, je jedním z hlavních obchodních center Itálie a tvoří zhruba dvacet procent hrubého domácího produktu země. Benátsko do HDP přispívá necelými deseti procenty. Oba regiony tak zaplatí na daních Římu o mnoho víc, než získají zpátky v investicích a službách.

Benátský guvernér Luca Zaia zpočátku požadoval referendum, ve kterém by občané Benátska volili, zda se odtrhnou od Itálie nebo si udrží kontrolu nad 80 procenty daňových příjmů vybraných v regionu. Ovšem Ústavní soud tento plán odmítl.

Namísto toho bude Benátčanům položena otázka, zda „chtějí, aby region získal specifické podmínky autonomie“. Zatím není jasné, na jakou otázku odpoví obyvatelé Lombardie.

Regiony se zvláštním statutem

Benátská regionální rada již v prosinci schválila návrh zákona, který nově definuje „benátský lid“ jako menšinu a zavádí benátštinu jako druhý úřední jazyk. V současném dialektu se má vyučovat ve školách, bude se používat na úřadech nebo v dopravním značení (více čtěte zde).

Postavení regionů Itálie - která byla sjednocena až v roce 1861 - je komplikované. Apeninský poloostrov je domovem pro dva malé státy San Marino a Vatikán, a dále pro dalších 20 italských regionů, z nichž pět má v současnosti zvláštní postavení.

Regiony Sardinie, Sicílie, Tridentsko-Horní Adiže, Údolí Aosty a Furlansko-Julské Benátsko získaly od italské vlády zvláštní pravomoci nad vlastní legislativou a správou. Stejných pravomocí se snaží nyní snaží domoci i Benátsko s Lombardií.

Pokud by byl výsledek hlasování jednoznačně ve prospěch autonomie, mohlo by to podle profesora politických věd Franca Pavoncella výrazně podpořit politiky, kteří bojují za větší podíl daňových příjmů. Zároveň by to do politické debaty vneslo otázku síly jednotlivých regionů.

Inspirace přichází ze Skotska i Katalánska

Liga doufá, že jasné „ano“ v referendu pomůže při vyjednávání o fiskální politice s vládou premiéra Paola Gentiloniho. Přestože výsledky nebudou právně závazné, mohly by jen posílit stranu v italských parlamentních volbách, které se konají příští rok.

„Je to všechno o penězích,“ prohlásil guvernér Maroni. Pokud jim stát poskytne více peněz, nebude trvat na referendu, uvedl podle italského portálu The Local Maroni. „Jsem ochotný spolupracovat s vládou, pokud budu mít jistotu, že získáme větší autonomii,“ řekl guvernér.

„Nežádáme o úplnou nezávislost, ale o správní pravomoci,“ vysvětlil Maroni. „Nejprve budou lidé hlasovat, a pokud s nezávislostí budou souhlasit, musí se stát rozhodnout, jak zareaguje,“ říká Maroni. „Existují dvě řešení: buď reforma celé země směrem k federálnímu systému, anebo možnost získat zvláštní postavení pro konkrétní regiony,“ vysvětlil.

Liga Severu, inspirovaná vývojem ve Skotsku či Katalánsku, již dlouho podporuje nezávislost Benátska, Lombardie a Piemontu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video