Lobbista Roman Janoušek má vliv na pražského primátora Pavla Béma.

Lobbista Roman Janoušek má vliv na pražského primátora Pavla Béma. | foto: old.golf.cz

Bémův přítel Janoušek výhodně koupil pozemky u Mělníka

  • 37
Lobbista Roman Janoušek, přítel primátora Prahy Pavla Béma, koupil v roce 2000 u Mělníka pole za 67 tisíc korun. Teď stojí v cestě silničnímu obchvatu. A jeho cena může dosáhnout až několika milionů.

Stačí "maličkost" - změna územního plánu. Je velká pravděpodobnost, že se část pozemku nakonec použije na stavbu rodinných domků.

Zkrátka by nepřišel, ani kdyby se tam stavěla silnice. Pozemek o výměře 5 872 metrů čtverečních koupil Janoušek jako ornou půdu za pouhých 67 tisíc korun už v roce 2000. Jako stavební parcela by měl dnes cenu až osm milionů korun.

MF DNES před dvěma týdny mapovala majetek lobbisty Janouška, protože má vliv na Béma a policie ho ve Švýcarsku prověřuje pro podezření z praní špinavých peněz. Přitom přišla i na pozemek u Mělníka.

Pozemek v ráji spekulantů

Janouška nelze automaticky podezírat, že se zachoval úmyslně jako spekulant. Nemusel o záměrech Mělníka s pozemkem vědět. Avšak lokalita, kde půdu vlastní, se stala rejdištěm spekulantů, protože její zastavění je logické. Spojil by se tak Mělník se čtvrtí Chloumek.

"V posledním volebním období město na požadavky změnit územní plán slyší. Udělali už asi sedm změn. I z území mezi Mělníkem a Chloumkem se pořád ukrajují další díly," uvedl jeden z bývalých mělnických zastupitelů za ODS.

Oficiálně se město stavbám brání. "Je to zajímavý prostor. Někteří občané tam už chtěli změnit územní plán, ale zatím nechceme město roztahovat," řekl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík. "Mezi Mělníkem a Chloumkem potřebujeme pozemky jako rezervu na stavbu obchvatu, o kterém se už mluví čtyřicet let," dodal Kovářík.

Tak dovedný vyjednavač, jako je Janoušek, by ale určitě město Mělník dokázal "potrápit", i kdyby jeho pole chtělo na budování silnice. Janoušek s médii nekomunikuje, na dotaz MF DNES neodpověděl ani tentokrát.

Obce podléhají stavbařům

Koupě orné půdy a následný tlak na radnici, aby tam dovolila stavět, se staly výnosným způsobem podnikání. Mnohé realitní kanceláře už se podobnými záměry vůbec netají.

Třeba společnost AVAREAL nabízí ornou půdu v Jirnech u Prahy za cenu stavební parcely. V nabídce je rovnou napsáno, že "svažitý pozemek je zatím veden jako orná půda, se změnou v územním plánu se zatím nepočítá, avšak se stále rozvíjejícím se bydlením v okrajových částech města se jistě dotkne i této oblasti".

"Tam je problém s panem starostou, který změnu územního plánu blokuje," vysvětlil neobvyklou cenu realitní makléř Lukáš Holub, který je na stránce uveden jako kontaktní osoba.

Vynucené rozšiřování obytných komplexů má dva neblahé důsledky. Zaprvé v překotně budovaných satelitech bývá problém s nedostatkem služeb a školek pro děti.

Zadruhé to škodí přírodě. Nová zpráva ministerstva životního prostředí přímo upozorňuje na to, že s mizejícími poli a loukami ubývá i charakteristických druhů rostlin a živočichů a zvyšuje se riziko záplav.

"Čarování" s půdou

Šéfka stavebního úřadu v Karlových Varech Ivana Doubová vydělala v roce 2007 na změně územního plánu, kterou sama navrhla, 26 milionů korun. Podle odborného posudku porušila zákon o střetu zájmů.

Realitní magnát Miloš Červenka je známý tím, že skupuje pozemky kolem Prahy jako ornou půdu obvykle za cenu kolem desetikoruny za metr čtvereční a díky změnám územního plánu tam staví. Koupil pozemky třeba v Ruzyni nebo v Modřanech.

Loni společnost ČEZ oznámila záměr rozšířit v budoucnosti Jadernou elektrárnu Dukovany. Pozemky kolem elektrárny už proto skupují lidé, kteří věří, že jejich cena vzroste.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video