Na to, že Janouška, kterému se přezdívá "Bémovo dvojče", prověřuje ve Švýcarsku policie, upozornilo už začátkem roku Rádio Česko. MF DNES nyní získala pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc, kde jsou všechny detaily.
Účty Janouška leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma kontům. Jedno je psané na firmu Botanic Finance, která byla založena v Panamě. Druhý účet je veden na jméno jeho matky Jaroslavy Janouškové. Švýcaři v žádosti o právní pomoc napsali, že jejich vyšetřování je vedeno "z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz".
"Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek práva, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon.
Zjednodušeně řečeno, sumy na účtu připadají bance podezřelé. Svou žádost Lamon zaslal do Prahy 5. listopadu 2008.
"Požadovaná informace jim byla poskytnuta. Co jsme jim odpověděli, to samozřejmě říkat nemůžeme," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.
Janoušek ignoroval banku i úřady
MF DNES poslala Janouškovi dotazy, ale vůbec nereagoval. Stejně tak se choval ke švýcarským úřadům.
"Klient (Janoušek) několikrát úspěšně vyloučil pokusy banky se s ním spojit, když se jej snažila osobně kontaktovat s tím, aby obdržela potřebná vysvětlení," napsal české straně prokurátor Lamon.
A dodal, že banka svého klienta požádala o vysvětlení k jeho účtu už 4. června 2008. Protože nereagoval, Janouškův účet zablokovala.
co dělá roman janoušekRoman Janoušek je podnikatel a hlavně lobbista. Jeho aktivity jsou spojeny s řadou státních zakázek nebo státních institucí.
|
MF DNES navíc zjistila, že problémy Janouška mohou být ještě vážnější. Podle důvěryhodných zdrojů byly ve Švýcarsku před dvěma týdny zablokovány další účty, k nimž měl Janoušek přístup. Na nich byly údajně až dvě miliardy korun (v přepočtu).
V Ženevě kvůli tomu vyšetřují tři makléře, kteří se o peníze starali. Zdroje z Vrchního státního zastupitelství potvrdily, že v tomto druhém případě "jde řádově o miliardy, ale že je to zatím ve fázi sběru informací". Mluvčí švýcarské prokuratury Walburga Burová se odmítla vyjádřit.
Důslední Švýcaři
Tajné vyšetřování Janouškových aktivit se přitom táhne už od poloviny loňského roku. Janoušek odmítal švýcarské bance Kredietbank loni v červnu vysvětlit transakce na svém účtu, který je veden na panamskou firmu Botanic Finance, a také na druhém kontě vedeném na jméno jeho matky Jaroslavy.
Protože Janoušek nechtěl pohyby peněz na účtu vysvětlit, banka na něj podala trestní oznámení. "Dne 22. září 2008 jsme zahájili vyšetřování proti Romanu Janouškovi a proti neznámé osobě z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz," napsal do žádosti o právní pomoc švýcarský prokurátor Patrick Lamon.
"Téhož dne nařídilo státní zastupitelství zabavení obou účtů, na něž má Roman Janoušek hospodářská práva v částce 13 milionů švýcarských franků. A dne 24. září 2008 povolilo státní zastupitelství převod aktiv z tohoto účtu na účet banky Lombard Odier Hentsch," vysvětlil Lamon způsob zmrazení Janouškových peněz.
Švýcaři byli důslední. Podle Lamona šli prohlédnout pro jistotu i bankovní sejf Janouškovy matky Jaroslavy, kde bylo v bankovkách 38 tisíc švýcarských franků a 50 tisíc eur. I tuto sumu (v přepočtu jde celkem o dva miliony korun) zabavili.
Švýcaři požádali Čechy o pomoc
Švýcarská prokuratura se pak z českého tisku dozvěděla, že protikorupční policie v Praze prověřuje aktivity Romana Janouška, a proto prokurátor Lamon požádal 5. listopadu 2008 českou stranu o právní pomoc.
Chtěli vědět, jestli bylo v Česku zahájeno vyšetřování proti Janouškovi a v jakých kauzách. A žádali dokumenty, "které by umožnily zjistit spojení mezi penězi deponovanými na kontech v Ženevě a případnou trestnou činností v Česku".
Jak vrchní státní zastupitelství Švýcarům odpovědělo, nechce mluvčí úřadu sdělit. Janoušek zatím není z ničeho obviněn, ale řadu podezřelých aktivit prověřuje policie ve spise Blaník. Třeba jeho podíl na prodeji miliardových pohledávek zemědělského fondu PGRLF.
Bém již dříve řekl, že Janouška zná 20 let a že s ním občas hraje golf nebo tenis, ale že s jeho podnikáním nemá nic společného. Včera na otázku, co říká na vyšetřování svého přítele ve Švýcarsku, uvedl: "Nic o něm nevím."
najít Janouška je nejspíš těžší než sehnat prezidentaTahle taktika mu vychází, protože od novinářů nikdy nedostal žádnou nepříjemnou otázku. Nikdy nedal žádný rozhovor – nebudu tajit, že ho nedal ani včera mně. Janoušek je však ještě záhadnější než většina lidí, kteří reportérům MF DNES neotevřeli dveře.
V recepci Myšáka mě nejprve ochotná recepční navnadila, že tam bydlí několik Janoušků. Vysvětlil jsem jí, o koho jde. Pak její kolega z recepce chvíli někam volal. "Ten pan Janoušek, kterého hledáte, tady nebydlí," vyprovodila mě po pár minutách recepční. Na zvoncích za recepcí byla jen čísla bytů. Ve Fénixu pořád visí tabulka, že zde sídlí Janouškova firma Medea Kultur. Volal jsem do ní z vrátnice telefonem. Jméno Janoušek působilo na paní ve sluchátku jako zaklínadlo. Hned se omluvila, že má jiný telefon, ale v pozadí bylo slyšet, že oslovila jednatele Medey Karla Stejskala. "Pan Janoušek se odstěhoval. Už ho tu nenajdete. Nijak vám nepomohu," vychrlila na mě pracovnice Medey po chvíli. Jinak má Janoušek i další adresy. Staví například luxusní vilu v ulici Na Lysině v Praze pod Kavčími horami. O co méně mluví, o to víc má v Praze přezdívek: Blanický rytíř (podle sídla) nebo Lord Voldemort (ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, z Harryho Pottera). Muže, který podle některých registrů má pořád trvalé bydliště v paneláku v Krči, dobře charakterizuje i jedna historka z České televize. Její reportérka si na jedné oslavě ve Žlutých lázních už myslela, že dostihla Janouška, ale omylem udělala rozhovor s jiným člověkem. Příspěvek se objevil ve zprávách. A Roman Janoušek? Ani takovou věc nijak veřejně nekomentoval. autor: Jakub Pokorný, MF DNES |