Starosta Prahy 5 Milan Jančík.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Bém sněm ODS v březnu nesvolá, starosta Jančík tak zůstává

  • 90
Březnový sjezd ODS, kde měl být odvolán starosta Prahy 5 Milan Jančík, se konat nebude. Jediným, kdo ho může svolat, je totiž předseda pražských občanských demokratů Pavel Bém. A ten to neudělá.

"Sněm před volbami? To snad nemyslíte vážně. Před volbami se neřeší vnitrostranické věci," uvedl Bém.

Stejně jako je nepravděpodobné, že by sněm svolal Bém, tak je zřejmě nereálné, aby sněm svolala třetina z patnácti oblastních sdružení v Praze. Pokud by se totiž na předsedu obrátila minimálně třetina oblastních sdružení, sněm by potom musel svolat.

"To se ale nestane, protože předseda by jej pak svolal do třiceti dnů a dělat změny ve vedení a sestavovat novou kandidátku, to si zhruba dva měsíce před volbami nevezme nikdo na triko," řekl zdroj z řad občanských demokratů.

Navíc kandidátky budou prý uzavřeny do 15. března. "I časově by se to tak špatně stíhalo," dodal zdroj.

Dalším důvodem, proč Bém sněm nesvolá, je podle některých členů ODS také to, že by kromě odvolání Milana Jančíka mohlo dojít i k dalším personálním změnám ve vedení pražské ODS.

"Na sněmu toto téma určitě někdo zvedne a na devadesát devět procent se o Jančíkově odvolání bude hlasovat. Vím o lidech, kteří to pravděpodobně udělají. A pak by možná došlo i k dalším změnám," uvedl už na začátku února další z občanských demokratů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Důvody, proč se o sněmu a změnách začalo mluvit, jsou v podstatě dva. Podle části občanských demokratů je problém to, že místopředsedou pražské ODS je právě Jančík.

"Vedení bylo demokraticky zvoleno, osobně proti Milanu Jančíkovi nic nemám, nicméně je pravda, že jeho mediální obraz není nejlepší," připustil již dříve první místopředseda ODS David Vodrážka.

Kolem Jančíka se totiž v minulosti vyrojila řada kauz a v komunálních volbách v roce 2006 dostal dokonce druhý nejnižší počet preferenčních hlasů. To znamená, že obyvatelé v Praze 5 si dali práci a zakřížkovali ostatní kandidáty tak, aby dostali jejich hlas oni a ODS, ale ne Jančík.

Druhým důvodem, proč se o sněmu začalo mluvit, je pak kandidátka do parlamentních voleb.

Na ní je totiž na většině takzvaně volitelných míst více příznivců primátora Pavla Béma. To se nelíbilo zejména vedení ODS. Bém je totiž rivalem a oponentem bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka.

"Antibémovci" se zlobí, kandidátka se jim nelíbí

Jakmile by se tedy dostali do Sněmovny, Topolánka by pravděpodobně čekaly vnitrostranické třenice podobné těm, jaké měl s poslancem Vlastimilem Tlustým.

Pokud by potom zasáhlo vedení ODS "shora", zřejmě by si naštvalo celou pražskou ODS včetně pražských oponentů Pavla Béma. Vnitrostranická krize by se tak ještě více prohloubila.

"Bylo by to nedemokratické, je to nesmysl. Informace o změnách, které mají na nějakém sněmu prý proběhnout, spíše jen šíří ti neúspěšní," myslí si další člen ODS, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Jenže s jakýmikoliv změnami je nyní právě v souvislosti s neuskutečněným sněmem konec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video