Čím více se Topolánek za Lisabon bije, tím více Bém vystupuje proti smlouvě.

Čím více se Topolánek za Lisabon bije, tím více Bém vystupuje proti smlouvě. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Bém se vymezuje vůči Topolánkovi, podpoří Klause proti Lisabonu

  • 175
Hlavní Topolánkův rival Pavel Bém využil napětí kolem Lisabonské smlouvy a vystoupil z přítmí pražského magistrátu. Dnes se zúčastní pochodu na Hrad, který má podpořit prezidenta Klause, aby smlouvu nepodepisoval. Reaguje tak na poslední slova Mirka Topolánka, který naopak s prosazením smlouvy spojil kariéru.

Primátor Pavel Bém byl až dosud spíše v ústraní. Z pražské kandidátky pro předčasné volby se mu sice podařilo vystrnadit Topolánkovy spojence, což vyvolalo menší mediální přestřelku mezi oběma politiky, jinak ale situaci ve straně příliš nejitřil.

Poté, co si v úterý Mirek Topolánek v Bruselu téměř "adoptoval" Lisabonskou smlouvu a zaútočil na senátory své strany, kteří podali novou stížnost Ústavnímu soudu, Bém se ozval. A Topolánka kritizoval. - více o Topolánkových výrocích

Téma Lisabonské smlouvy zvedl už na loňském kongresu strany. Nyní se k němu vrací. "Lisabonská smlouva je politický projekt, ve kterém nespatřuji pro Českou republiku žádnou výhodu. Nezaručuje nám nic kromě ztráty suverenity a omezení našeho vlivu. Negarantuje nám ani lepší, ani bezpečnější, ani svobodnější Evropu, ani řešení hospodářské krize," řekl iDNES.cz primátor.

Bém totiž ví, že téma rozděluje stranu. "Tato kritika je v ODS velmi slyšitelná, vždyť proti přijetí Lisabonu hlasovalo 37 ze 78 poslanců ODS. To není vůbec zanedbatelné číslo symbolizující názorovou různorodost uvnitř občanských demokratů," tvrdí.

A čím více se Topolánek za Lisabon bije, tím více Bém proti smlouvě vystupuje. Připustil, že by téma Lisabonu mohlo sehrát důležitou roli i na letošním podzimním kongresu, který sice bude nevolební, ale Mirek Topolánek už naznačil, že na něm bude žádat posílení svého mandátu.

Kromě slovních vyjádření se tak Bém nyní chystá svůj postoj vyjádřit i přímou podporou prezidenta Václava Klause. Při pochodu na Hrad má totiž promluvit jako jeden z řečníků.

"Považujeme za významné, že se akce osobně zúčastní i pražský primátor," potvrdil iDNES.cz organizátor pochodu Michal Semín.

Možná přijde i prezident

Pochod začne v patnáct hodin hodiny před irskou ambasádou, průvod se pak vydá přes Malostranské náměstí a Nerudovou ulicí na Hrad. Akce navazuje na dva dřívější protesty před irským velvyslanectvím.

"Záměrem organizátorů je přesvědčit prezidenta republiky Václava Klause, aby nepodlehl nátlaku a Lisabonskou smlouvu, bez ohledu na výsledek referenda v Irsku, neratifikoval," vysvětlil Semín z inicativy D.O.S.T., která akci organizuje.

Pořadatelé chtějí připomenout slavný pochod studentů na Hrad v únoru 1948, kdy se také rozhodovalo, i když v jiném kontextu, o osudu české státní svrchovanosti. Zástupci prezidentské kanceláře předají podpisy pod memorandem ´Podporujeme našeho prezidenta´.

Pořadatelé také naznačují, že by mezi odpůrce Lisabonu zavítal i prezident sám. "Nelze v tuto chvíli vyloučit, že se prezident Václav Klaus sám této manifestace zúčastní," řekl Semín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video