Rasově oddělené fontánky v Severní Karolíně v USA (1950)

Rasově oddělené fontánky v Severní Karolíně v USA (1950) | foto: Elliott Erwitt

Běloši v USA věří, že trpí rasismem více než černoši, ukazuje studie

  • 490
Američtí běloši myslí, že jsou nyní kvůli své rase diskriminováni více než jejich afroameričtí spoluobčané. Ukázala to nová studie profesorů dvou amerických vysokých škol.

Čerstvá studie, kterou vědci pojmenovali "Whites See Racism as a Zero-sum Game that They Are Now Losing" (Běloši vnímají rasismus jako hru s nulovým součtem, v níž nyní prohrávají), přinesla pro mnohé překvapivé výsledky.

Po dekádách snah o zavedení multikulturní společnosti mnozí američtí běloši cítí, že efekt "obráceného rasismu" rozšířil obavu, aby za žádnou cenu neurazili člověka s odlišnou barvou kůže, za což nyní platí. Myslí si, že v současnosti čelí diskriminaci víc než černoši.

Profesor psychologie Samuel Sommers z massachusettské univerzity Tufts a jeho kolega z Harvard Business School Michael Norton provedli průzkum mezi dvěma skupinami Američanů. Vzorek 209 bělochů a 208 černochů požádali, aby na škále od jedné do deseti určili, jak moc byla která skupina diskriminována od roku 1950 do začátku nového tisíciletí.

Diskriminace černochů klesla, shodují se obě skupiny

Obě skupiny se shodly, že protičernošský rasismus v uplynulých šedesáti letech významně poklesl. Afroameričané hodnotili diskriminaci své rasy stupněm 9,7 v 50. letech a 6,1 po roce 2000. Běloši také uznali, že rasismus proti černochům v 50. letech přesáhl stupeň 9 (přesně 9,1). Teď ho hodnotí stupněm 3,6.

Odborníci ale zaznamenali velký rozdíl ve zkoumaní všeobecné představy o diskriminaci bělochů. Ta podle afroamerické skupiny vzrostla za 60 let sotva o čtyři desetiny (z 1,4 na 1,8). Naopak běloši se domnívají, že se zvýšila z 1,8 na 4,7.

"Je to celkem překvapivé zjištění, když se zamyslíte nad tím, že ve společnosti stále existuje velký nepoměr, z nějž hůře vycházejí Afroameričané," řekl profesor Sommers podle listu The Independent.

"Ať už ve sféře výše mzdy, vlastnictví nemovitostí, zdravotní péče nebo zaměstnanosti," dodal s tím, že bílí Američané rasismus zkrátka vnímají jako hru, ve které vždy, když jedna strana vyhrává, druhá zákonitě prohrává.

Představy o větší diskriminaci vzbuzují kupříkladu různé kampaně pozitivní diskriminace. Některé společnosti kupříkladu přibírají nové zaměstnance podle kvót založených na etnické příslušnosti, což může všeobecný názor ovlivnit.

"Když jste běloch, příslušník střední třídy, jenž nepřijde tolik do kontaktu s černošským obyvatelstvem, váš pohled může ovlivnit jen to, co kde slyšíte," řekl profesor Michael Norton.

I tak ale podle statistik zůstává takřka polovina mladých černochů v USA bez práce, což je dvakrát více než v případě Američanů s bílou barvou kůže. Nová studie patří podle jejích tvůrců k prvním výzkumům s takovými výsledky a může sloužit jako vhodná inspirace a podklad pro další zkoumání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video