Bělorusko vyhostilo Čecha

Bělorusko vyhostilo šéfa kanceláře Běloruského centra při nadaci Člověk v tísni Michala Plavce. Pracovníka české humanitární organizace, která podporuje demokratickou opozici proti režimu autoritářského prezidenta Lukašenka, dopoledne vyslechli příslušníci Výboru státní bezpečnosti. Ti poté kancelář společnosti v Minsku zapečetili.
České ministerstvo zahraničí vyjádřilo zásadní nesouhlas s postupem běloruských úřadů.

Šéf Výboru státní bezpečnosti, která je známa pod zkratkou KGB, Leonid Jerin ve čtvrtek obvinil Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě OBSE, která hodlá v září monitorovat běloruské prezidentské volby, z verbování agentů. Zároveň varoval, že by mohli být podezřelí cizinci ze země vypovězeni.

Plavec v pátek odpoledne přiletěl z běloruské metropole do Varšavy, odkud pokračuje v cestě do Česka.

Oficiálním důvodem jeho vyhoštění bylo podle ředitele společnosti, která funguje pod  Českou televizí, Tomáše Pojara porušení přihlašovací povinnosti. Plavec se údajně zdržoval na jiné adrese, než měl uvedeno v dokladu. Žádní běloruští spolupracovníci kanceláře Člověka v tísni ale zatčeni nebyli.

Pojar dodal, že v souvislosti s volbami se v poslední době zvýšil tlak na každého, kdo byl ve spojení s opozicí. Bylo vydáno několik dekretů, které byly přípravou na vyhošťování cizinců. Tyto dekrety však pravděpodobně nebyly v Plavcově případě použity. Plavec pracoval v Bělorusku několik měsíců a nedávno mu bylo prodlouženo vízum.

Vyhoštění souvisí s volbami, tvrdí šéf opoziční Obrody
Agentura Interfax citovala nejmenovaného mluvčího KGB, podle něhož Plavec koordinoval práci zahraničních organizací v Bělorusku. "Čas od času byl zapleten do nepovolených masových akcí provázených zatčeními," prohlásil.

Plavcovo vyhoštění bylo podle zástupce šéfa opoziční Běloruské lidové fronty Obroda Vjačeslava Sivčika součástí postupu běloruského režimu před prezidentskými volbami. "Režim se připravuje na prezidentské volby a proto nechce, aby fakta o porušování lidských práv v Bělorusku pronikala na Západ," řekl Sivčik.

Česká strana s vyhoštěním nesouhlasí
"Vyjadřujeme s tímto krokem zásadní nesouhlas, neboť důvody, tak jak jsme se s nimi seznámili, jsou zcela nepodložené," sdělil mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Podle jeho slov patří Plavcovo vyhoštění do řady kroků, jež běloruské úřady učinily v poslední době zřejmě se záměrem znemožnit skutečně demokratické a svobodné prezidentské volby, omezit působení mezinárodních vládních i nevládních organizací v Bělorusku.

Mluvčí Černínského paláce vyjádřil údiv nad tím, že v této situaci, zejména s ohledem na krajně neuspokojivou situaci při respektování lidských práv v Bělorusku, předkládá Minsk své kandidatury na získání některé z funkcí OSN. "O tyto funkce se přitom mohou ucházet jen země, jež jednají v souladu s Chartou OSN. Vyhoštění Michala Plavce podle našeho názoru se zmíněnou chartou není v souladu, a to zejména na poli lidských práv," prohlásil Pospíšil.

Centrum pomáhá opozici
Společnost Člověk v tísni založila Běloruské centrum v Praze před třemi lety. Od loňského dubna funguje i kancelář v Minsku. Ta podporuje kromě opozice také novináře a nevládní organizace. Těm například umožňuje kontakty s českými partnery.

Západ kritizuje běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za jeho autoritářský způsob vlády. Vytýká mu hlavně tvrdý postup vůči opozici a nerespektování lidských práv.

Zpravodajství České televize přineslo záběry z varšavského letiště s pracovníkem obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Michalem Plavcem. Plavec, kterého v pátek vyhostilo Bělorusko, přiletěl večer do Varšavy, odkud pokračuje v cestě do Česka. (13. dubna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video