Mise ministra Schwarzenberga k vyjednání příměří v Gaze nedospěla

Mise ministra Schwarzenberga k vyjednání příměří v Gaze nedospěla | foto: Michal Šula, MF DNES

Bělorusko dostalo od šéfa české diplomacie pozvánku na summit EU

  • 7
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dostal od šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga pozvánku EU na pražský summit Východního partnerství. Minsk se nyní rozhodne, koho 7. května vyšle do české metropole. Schwarzenberg byl prvním ministrem zahraničí v historii samostatné České republiky, který do Běloruska zavítal.

"Pozvánku na summit předal ministr Schwarzenberg při jednání s prezidentem Lukašenkem. Rozhodnutí, kdo do Prahy vyrazí, je záležitostí běloruské strany," řekla iDNES.cz tisková mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

V minulosti se uvažovalo, že do české metropole přijede sám Lukašenko, který je považovaný za posledního evropského diktátora. Baltská tisková agentura BNS s odvoláním na diplomatické zdroje ale tento týden uvedla, že Lukašenko již signalizoval, že se i v případě pozvání schůzky nezúčastní. Místo něj by tak mohl přijet běloruský premiér Sjarhej Sidorskyj.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

LUKAŠENKO NAVŠTÍVÍ ŘÍM A VATIKÁN

Běloruský prezident navštíví 26. dubna Itálii a Vatikán. Jistá je zatím jen schůzka s ministrem zahraničí Frankem Frattinim. Cesta by mohla znamenat oteplování vztahů mezi Běloruskem a Západem. Oficiálně byl Lukašenko naposledy na Západě v roce 1995, kdy navštívil Francii. Pak několikrát pobýval v New Yorku, kde se účastnil jednání v rámci OSN, a neoficiálně vycestoval i do některých evropských zemí.

Karel Schwarzenberg se v Minsku sešel i s ministrem zahraničí Sergejem Martynovem. Šéfové diplomacií se podle komuniké během jednání dotkli Východního partnerství, lidských práv i hospodářské krize.

"Otevřeně jsme se s (běloruským) ministrem i prezidentem bavili o tom, že Východní partnerství není žádný altruistický projekt. Je pro nás vzájemně důležité, abychom vytvořili prostředí bezpečné pro investice a byli prosperujícími sousedy," uvedl Schwarzenberg po jednání.

Ministr Schwarzenberg připomněl, že je na každé zemi Východního partnerství, aby v rámci tohoto projektu navrhla konkrétní oblasti, ve kterých bude spolupráce s Evropskou unií nejpřínosnější.

Karel Schwarzenberg během jednání také upozornil na problémy s registrací některých nevládních organizací. Podle ministra Martynova Bělorusko i o tomto vede dialog s Bruselem, nicméně společnost nelze změnit ze dne na den.

Schwarzenberg se sešel i s vůdci opozice

Ministr Schwarzenberg v Minsku hovořil také s představiteli běloruské opozice. Situace v Bělorusku se podle nich sice v poslední době mění postupně k lepšímu, změny ale nejsou systémové.

Nejsou trestáni úředníci, kteří represemi porušují práva lidí. V tomto směru vyjádřili představitelé běloruské opozice naději, že etiku chování úředníků a jejich přístup k občanské společnosti by mohl pozitivně ovlivnit právě projekt Východního partnerství.

Evropská unie i Česká republika běloruský režim mnohokrát kritizovaly kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. Situace se ale v poslední době trochu uvolnila.

I proto Brusel loni v říjnu pozastavil cestovní sankce pro tamní předáky a v březnu svoje rozhodnutí prodloužil. O cestovních sankcích by se mělo znovu rozhodovat v prosinci. - o uvolnění sankcí si přečtěte zde

PROJEKT VÝCHODNÍHO PARTNERSTVÍ

Projekt východního partnerství je jednou ze zahraničněpolitických priorit českého předsednictví EU, které skončí v polovině roku. Vedle Běloruska se do programu sbližování "sedmadvacítky" s postsovětskými republikami mají zapojit Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Unie do něj do roku 2013 investuje na 600 milionů eur (přes 16 miliard korun).

Schvalujete, že EU pozvala na svůj pražský summit také Lukašenkovo Bělorusko?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 1. května 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 7748
ANO
ANO 2589

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video