Volební komise v Bělorusku

Volební komise v Bělorusku | foto: Reuters

Běloruské volby nebyly fér, tvrdí pozorovatelé

  • 38
Prezidentské volby v Bělorusku, které vyhrál Alexandr Lukašenko, byly na míle vzdálené demokratickým pravidlům a férovosti. Vyplývá to z tvrzení mezinárodních pozorovatelů. Zatímco Rusko je opačného mínění, EU je situací znepokojená.

Ruský prezident Vladimir Putin poblahopřál svému běloruskému protějšku Alexandru Lukašenkovi ke znovuzvolení. Výsledky voleb podle Kremlu dosvědčují důvěru voličů v nasměřování politiky vedoucí k dalšímu růstu blahobytu.

Spojené státy naopak oznámily, že výsledky běloruských voleb nerespektují. Mezinárodní pozorovatelé nepovažují průběh prezidentských voleb v Bělorusku za férový.

"Naše zjištění jsou založené na řadě zkušeností," uvedl člen pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Alcee Hastings.

Rusko si myslí opak. Ministr zahraničí volby označil jako férové a tvrdí, že výsledky je třeba respektovat. "Bělorusové jasně vyjádřili svou vůli a tu je třeba brát vážně," řekl. Podle něj proběhly volby podle všeobecně uznávaných pravidel a není pochyb o jejich legitimitě.

Zástupci Evropské unie jsou jiného názoru. "Z toho, co jsme mohli dosud vidět, se domnívám, že případná akce je pravděpodobná," uvedla komisařka pro vnější vztahy a evropskou sousedskou politiku Benita Ferrero-Waldnerová. "Neříkám, že uvažujeme o ekonomických sankcích. Zatím budou pokračovat vízová omezení," potvrdila.

K situaci se vyjádřilo také Německo. Mluvčí německé vlády Thomas Steg uvedl, že vláda chce počkat na kompletní zprávu mezinárodních pozorovatelů, než udělá jednoznačné závěry. "Nicméně jsou zde známky toho, že se volby konaly v prostředí, ve kterém je opozice vystavena represím," dodal Steg.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video