Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto: Petr Topič, MAFRA

Stropnický by měl kvůli komentování kauzy Fajád rezignovat, říká Bělobrádek

  • 334
Ministr obrany Martin Stropnický by měl kvůli komentování kauzy unesených Čechů v Libanonu zvážit setrvání ve funkci. Českému rozhlasu Plus to řekl vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Stropnického výroky považuje za nepřijatelné. Premiér Bohuslav Sobotka kvůli tomu svolal na pátek schůzku šéfů koaličních stran.

Bělobrádek reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

I když se spekulace, že se skutečně jedná o výměnu, již v médiích objevovaly, žádný z politiků je nepotvrdil. Stropnický svým vyjádřením podle zákulisních informací kolegy ve vládě hodně rozčílil.

Sobotka svolal schůzku šéfů koaličních stran

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal na pátek schůzku předsedů všech tří koaličních stran. Reaguje tak na prohlášení vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, podle něhož by měl ministr obrany Martin Stropnický z ANO kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu zvážit setrvání ve funkci.

Sobotka podle čtvrtečního prohlášení dává přednost tomu, aby si představitelé koalice všechny důležité či sporné věci vyříkali "z očí do očí".

„Považuju to za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Ať už jsou, nebo nejsou pravdivé, tak se vůbec nekomentují. A oni se ani nepotvrzují, ani nevyvracejí, prostě se nekomentují,“ řekl Bělobrádek Českému rozhlasu Plus. „Pan ministr Stropnický by měl zvážit rezignaci na pozici ministra,“ dodal.

Podle Bělobrádka by situaci ministra obrany měli zvážit i Stropnického stranický šéf Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka. Možností je více, včetně návrhu na odvolání, uvedl vicepremiér (více zde).

Bělobrádek v rozhovoru rovněž oznámil, že do dvou měsíců bude na vládě zákon upravující činnost tajných služeb. „Chceme zvýšit kontrolu tajných služeb. Měla by být dvoustupňová a její součástí bude zvláštní nezávislý orgán,“ popsal záměr.

Stropnický: Byl jsem postaven před otázku, zda flagrantně lhát

Ministr obrany Stropnický kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu necítí potřebu se obhajovat. Byl prý postaven před otázku, zda flagrantně lhát. Jenom v obrysu a náznaku pojmenoval něco, o čem psali novináři. Záležitost nevyzradil. Stropnický to řekl novinářům v Bruselu při zasedání ministrů obrany NATO.

Ministr obrany Martin Stropnický

Na otázku, zda se bude v pátek ve Sněmovně bránit, řekl, že „necítí potřebu se nějak výrazně obhajovat“, protože jen „v obryse, náznaku“ pojmenoval něco, čeho byly dva dny plné noviny.

„Všechny noviny, všechny servery o tom psaly. Já jsem dostal otázku, a teď jsem byl během tří sekund postaven do situace, jestli mám flagrantně lhát a jestli mám připustit, že na tom něco je. Já jsem to rozhodně nevyzradil,“ řekl.

Více se k záležitosti nechtěl vyjadřovat. Čtvrteční zasedání aliančních ministrů obrany je podle něj daleko důležitější než si vyřizovat účty v koalici. Výzvy k odstoupení prý chápe od opozice. „Ze strany opozice to je přirozené, ze strany koalice mi to přijde zcela zbytečné,“ poznamenal.

Bělobrádek by se měl věnovat podpoře vědy, řekl Babiš

Podle šéfa ANO a místopředsedy vlády Andreje Babiše Stropnický žádné státní tajemství nevyzradil. Bělobrádek by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci a věnovat se podpoře vědy, což by Česku prospělo více než nesmyslné útoky na koaličního partnera, uvedl Babiš.

„Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný z Bezpečnostní rady státu vypustil do médií,“ poznamenal dále šéf ANO. Pokud se ukáže, že nějaký ministr vynesl z Bezpečnostní rady státu tajné informace, měl by z vlády podle něj odejít (rozhovor s Babišem).

Výzva k rezignaci Stropnického se již v minulých dnech objevila od opoziční ODS, předseda strany Petr Fiala ve čtvrtek svou kritiku zopakoval. „V některých situacích musí ministr mlčet, aby neohrozil bezpečnost českých občanů. Martin Stropnický toho není schopen, proto je jeho pozice ministra neudržitelná,“ uvedl Fiala.

Podle něj čtvrteční Stropnického reakce jen dokládá oprávněnost výzvy ODS výzvy k jeho odchodu.

„Stropnický podle svých slov potvrdil souvislost mezi osvobozením unesených Čechů a propuštěním dvou podezřelých z obchodování s teroristy, protože nechtěl „flagrantně lhát“. To je absurdní výmluva, která mj. již podruhé připouští souvislost mezi unesenými Čechy a propuštěnými Libanonci. ... Martin Stropnický zřejmě doposud nepochopil, že být ministrem obrany je velká odpovědnost. Pokud nechtěl lhát, mohl odmítnout tuto věc komentovat. Bohužel udělal pravý opak a díky jeho upovídanosti jsou do budoucna ohroženy životy statisíců našich občanů. Ministr Stropnický by měl rezignovat a nezamotávat se do dalších výmluv, které celou situaci jen zhoršují,“ napsal v prohlášení Fiala.

S Bělobrádkem pak souhlasí i místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). „Pan ministr by měl zvážit rezignaci. Všichni teroristé teď vědí, že když si uloví svého Čecha, dostanou zhruba tři miliony dolarů. Pokud tuto zprávu vydávají ústavní činitelé, je to přímo tragédie,“ řekl novinářům.

Je to zástupný problém, míní Pelikán

Stranického kolegy se zastal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu Kauza dne Rádiu Impuls. „Jsem poněkud zaražen, že náš koaliční partner k něčemu takovému vyzývá. Asi se ho musíme zeptat, jestli je ještě náš koaliční partner,“ uvedl ministr na adresu Bělobrádka.

Podle Pelikána může jít o zástupný problém, který zneužívají lidé snažící se šéfa obrany zbavit: „(Stropnický) se na ministerstvu dlouhodobě snaží odstranit různé pijavice nasáté na armádní zakázky,“ popsal Pelikán důvod, proč se prý stal ministr obrany nepohodlným.

Rozhovor s Robertem Pelikánem:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue