Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš

Pavel Bělobrádek a Andrej Babiš | foto: koláž iDNES.cz

Lidovci ztrácí trpělivost s Babišem. Mluví jak Hitler, přisadil si Fiala

  • 977
Lidovcům dochází trpělivost s přístupem hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše k porušování pravidel ve Sněmovně. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle šéfa ODS Petra Fialy se Babiš svým negativním postojem ke sněmovní diskusi chová podobně jako Adolf Hitler. Ministr financí kritiku odmítá.

Bělobrádek reagoval na Babišův výrok, že „tradiční politické strany“ si budou muset zvyknout, že se nebude brát ve Sněmovně ohled na opozici. „My si na to zvykat nehodláme,“ reagoval v ČT Bělobrádek.

„Demokracie zdržuje, a jak říkal Masaryk, demokracie je diskuse, takže i diskuse zdržuje,“ uvedl předseda lidovců. Dodal, že pokud Babišovi demokracie nevyhovuje a nechce být s demokratickými stranami v koalici, tak je na něm, aby zvážil odchod. „Je poněkud zvláštní, že mne koaliční partner vyzývá k rezignaci,“ uvedl v reakci pro iDNES.cz Babiš.

Bělobrádkovi vadí třeba návrh na zrušení interpelací, změny domluveného projednávání zákonů nebo to, že koaliční strany nejsou informovány o přípravě některého návrhu.

Nařčení, že se snaží potlačit demokratické principy, předseda ANO jednoznačně odmítl. „Je to nesmysl. Naopak v tomto volebním období jsme zavedli opoziční okénka na každé schůzi Sněmovny, kde se projednávají návrhy zákonů opozice. Bohužel sama opozice si tento prostor sama ubírá svými obstrukcemi,“ uvedl.

ANO už mělo čas se rozkoukat, uvedl Bělobrádek

„Pro nás je důležité abychom nepolevili, abychom tyto věci nepřipouštěli. My jsme to měli na koaliční radě, jasně jsme se proti tomu vymezili, že už nám dochází trpělivost, protože s nováčky člověk musí mít nějakou trpělivost,“ řekl. ANO by se podle něj již mělo dva roky po volbách demokratické principy naučit.

Fiala byl ještě ostřejší. „To, co říká Andrej Babiš, že parlament je žvanírna, že je to zbytečné, že to zdržuje, to jsme už v historii slyšeli. Říkal to třeba Adolf Hitler,“ zmínil.

Bělobrádek a Fiala v ČT komentovali Babišův výrok z 30. září. „Naši partneři budou muset pochopit, že jednoduše nemůžeme brát ohled na opozici, jak je dlouholetou tradicí politických stran,“ uvedl ministr financí s poukazem na to, že jednání jsou zdlouhavá.

Podle Babiše se tradiční strany shodují na kritice hnutí ANO i proto, že spolu nadále výborně spolupracují a dělají spolu „dohody a kšefty.“ „Naše hnutí kritizují všichni, a to hlavně proto, že my s nimi ty kšefty dělat nechceme,“ sdělil k tomu ministr financí.

Fiala vytkl ministrům malou účast ve Sněmovně

Bělobrádek ale uvedl, že i on považuje za „nečestné a nesportovní,“ když opozice využívá všemožných kliček v jednacím řádu Sněmovny, aby ji zablokovala ve třetím čtením.

Účast na obstrukcích při projednávání zákonů, za kterou opozici kritizuje Babiš, Fiala odmítl. „Já mám pocit, že v Poslanecké sněmovně často obstruuje vláda, například tím, že tam nejsou ministři. To mi připadá úplně absurdní. Proto často měníme program,“ řekl Fiala s tím, že není výjimkou, že zákonodárci dorazí ráno do Sněmovny a nevědí, co se bude projednávat, protože se program změní. „Není to obstrukcí opozice, ale neschopností vlády,“ uvedl.

S tím částečně souhlasil i Bělobrádek. „Rozlišoval bych koalici a jednotlivé strany. Souhlasím s tím, že to hrozné je, ale bez nás by to bylo horší,“ dodal. Babiš jeho argumentaci označil za nadbíhání ODS. „Pan Bělobrádek má kolem sebe bývalé lidi z ODS. Takže se jeho vyjádřením a nadbíhání ODS nedivím,“ sdělil.

Příkladem chybné a špatně zkoordinované práce je podle Bělobrádka to, že se do Sněmovny dostalo více návrhů na zdanění hazardu zároveň. „Naše návrhy tam leží měsíce i rok, přijde vládní poslanec a hned se to předřadí před všechno ostatní,“ zlobil se nad stejným problémem i Fiala.

Zákon o hazardních hrách bude vláda projednávat příští týden, do Sněmovny má jít jako materiál pro zrychlené čtení (o dosavadním jednání o hazardu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video