Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Belgie trumfla Irák v nejdelším bezvládí. Na kabinet čeká už 249 dnů

  • 18
Belgie vytvořila neoficiální rekord v nejdelším bezvládí novodobé historie. Evropský stát čeká na vládu už 249 dnů a překonává tak irácký rekord. Avšak i když se belgičtí zákonodárci nejsou schopni domluvit na sestavení vlády, platy si zvýšit umějí.

Blízkovýchodní Irák si svůj rekord 246 dnů bez vlády dlouho neudržel. Několik měsíců poté, co na postu největšího loudala při sestavování vlády vystřídal Nizozemí, které bylo v 70. letech bez vlády 207 dnů, ho porazila Belgie.

K dnešnímu dni je to právě 249 dnů, kdy země, v níž leží metropole evropské sedmadvacítky, nemá sestavenou vládu. A na vytvoření nového kabinetu to navíc podle serveru EUobserver.com v nejbližší době stále nevypadá.

Belgičané jsou samozřejmě otrávení, pořádají protestní pochody a vyzývají své zákonodárce k dohodě. Jedna z místních senátorek Marleen Temmermanová dokonce navrhla poměrně radikální řešení: vyzvala chotě politiků, aby svým manželům odepřely sex, dokud se muži konečně nedohodnou. Podle všeho však marně.

To ovšem nemění nic na tom, že poslancům rostou platy. Ačkoli řada důležitých reformních rozhodnutí leží kvůli neshodám už několik měsíc u ledu, na účty belgických zákonodárců v loňském roce přibylo o několik tisíc eur víc než v minulých letech. Poslanecká mzda (bez výhod) se pohybuje okolo 100 tisíc eur ročně (přes 2,5 milionu korun).

Hrozí zemi rozpad?

Problém Belgie souvisí s tím, že ji tvoří dvě nesourodé jazykové skupiny. Na jedné straně většinoví Vlámové (sever), jejichž region je bohatší a chce víc pravomocí, na straně druhé francouzsky hovořící Valoni obývající jih i většinu Bruselu. Červnové předčasné volby se konaly v době krize - některé hlasy v zemi totiž poměrně silně volají po rozpadu státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video