Belgie lehce zahrozila vízy

- Belgie oficiálně povolala velvyslankyni České republiky Kateřinu Lukešovou na ministerstvo zahraničí, aby jí vyjádřila znepokojení nad nárůstem počtu našich žadatelů o azyl. Velvyslankyni se dostalo důrazného upozornění, že by s tím česká strana měla "něco dělat", jinak Belgie přijme potřebná opatření.
Tato hrozba přichází čtyři dny poté, co Belgie zavedla vízovou povinnost pro občany Slovenska.

Víza jsou jen symbol, Belgii nepomůžou

Belgie je součástí schengenského systému.  Protože sousedí jen se zeměmi, které jsou členy Evropské unie, neprovádí na svých hranicích prohlídky. Vízový styk by proto počet azylantů neovlivnil, jen by poškodil obchodní a kulturní styky, které s Belgií máme.

Naprostá většina žadatelů o azyl do Belgie přichází navíc ze zemí, jejichž občané už dávno vízové povinnosti podléhají.

- ČTK

Lukešová belgickou stranu upozornila, že o azyl žádají příslušníci romské menšiny, které tam láká především místní velmi benevolentní azylová politika.

Lhůty pro vyřízení žádostí o azyl jsou totiž v Belgii velmi dlouhé a po dobu jejich trvání je azylantům poskytována dosti štědrá podpora.

Žadatelé o azyl z Česka, Slovenska a dalších zemí, než se dočkají zamítavé odpovědi, žijí v Belgii mnohdy několik let.

Nedávno přijatý nový zákon lhůty pro vyřízení žádostí výrazně zkrátil, není však zatím dodržován.

Žadatelé o azyl z Česka tvoří jedno procento
Počet žádostí českých občanů o azyl tvoří jen nepatrnou část všech žadatelů v Belgii a navíc se nezvýšil významně. Od začátku roku o azyl z Česka požádalo 39 lidí, v únoru 33 a v březnu 51 osob. Podle údajů belgického ministerstva vnitra požádalo loni v Belgii o azyl celkem 35 778 lidí, z toho pouhých 354 z České republiky, což je zhruba jedno procento všech žadatelů.

Slovensko bylo v jiné situaci
S platností od 13. dubna zavedla Belgie vízový styk pro Slovensko. Slovenských Romů však bylo podstatně víc. Jen letos v březnu se jich přihlásilo 191.

Podle Lukešové krok Belgie není třeba přeceňovat: jen tato země dala na vědomí, že jí čeští azylanti dělají "starost", už proto, že je zde "historická souvislost a podobnost se Slovenskem".

Velvyslankyně informovala o politice české vlády vůči romské menšině a usoudila, že jde o "celoevropský problém", protože Romů na kontinentu přibývá - už jich bude 12 milionů a vztahem k nim se musejí zabývat všechny vlády.

Belgie není jediná země, s níž má republika problémy
Česká republika nemá problémy s romskou emigrací jen v Belgii. Kanada vůči Čechům zavedla vízovou povinnost již před několika lety a stále ji udržuje, hrozba obdobného "Damoklova meče" visí trvale na vlásku i ve Velké Británii, jak Londýn dává často najevo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video