Belgie a Portugalsko zablokovaly dohodu

Belgie a Portugalsko kategoricky odmítly poslední francouzský návrh na rozdělení hlasů mezi členské státy budoucí Evropské unie. Podle zdrojů ze summitu jsou to jediné země, které blokují kompromis o tomto nejcitlivějším a nejdůležitějším tématu summitu v Nice. Vrcholné setkání členů Evropské unie pokračovalo v neděli návrhem Francouzů na rozdělení hlasů v ministerské radě Evropské unie. Oproti původním návrhům počítá do budoucna s navýšením o dva hlasy pro Polsko, Nizozemsko a některé další menší země.

"Pokud jde o nás, tak je to ne," řekl před novináři belgický ministr zahraničí Louis Michel.

Vadí mu, že návrh přiděluje Nizozemsku 12 hlasů a Belgii 11, neodděluje však Německo a Francii. Belgičané vždycky varovali, že pokud se hledisko počtu obyvatel neuplatní mezi velkými státy, nepřipustí jeho použití na Belgii a Nizozemsko, které má o pět miliónů lidí více.

Francie se pokoušela Belgii přemluvit bilaterálně. "Přesto, že se jí to nepodařilo, předložila ráno stejný návrh, na který premiér Guy Verhofstadt nepřistoupí, řekl Michel.

V Nice se bojuje za Prahu - glosu Luboše Palaty si přečtěte ZDE.
Belgie a Nizozemsko mají dosud v Radě EU shodně po pěti hlasech.

Německo ustoupilo
Německo, Francie, Itálie a Velká Británie by měly v Radě ministrů mít po 30 hlasech, Polsko by mělo dostat po přijetí do unie 28 hlasů, stejně jako Španělsko. Nizozemsko by disponovalo dvanácti hlasy a získalo tak o jeden víc než Belgie. Pouze Litvě byl oproti sobotnímu návrhu počet hlasů snížen - ze šesti na pět. Německo má přitom přibližně o dvacet milionů obyvatel více než Francie.

Francouzský kompromis navrhuje, aby v Radě ministrů měly členské státy a 12 kandidátských zemí dohromady 321 hlasů - jednotlivé země by měly od tří do 30 hlasů.

K dosažení kvalifikované většiny je tedy zapotřebí 231 hlasů a minimální počet hlasů pro zablokování hlasování je 91 hlasů.

Co mimo jiné obsahuje francouzský návrh reforem institucí EU:

- počet členů Evropské komise by měl být omezen na 20 od roku 2010 nebo od doby, kdy bude mít unie 27 členů (nyní má Francie, Německo, Itálie a Británie v komisi po dvou členech)

- v Radě ministrů by měly členské státy a 12 kandidátských zemí mít dohromady 321 hlasů - jednotlivé země by měly od tří do 30 hlasů podle počtu obyvatel

- v Evropském parlamentu, který by měl mít podle návrhu po vstupu kandidátských zemí 700 poslanců, by nejvíce členů mělo Německo, konkrétně 94

Summit předložil návrhy reformy unie - čtěte ZDE.
Británie je s novým návrhem spokojena
Británie na summitu Evropské unie v Nice vyjádřila spokojenost nad posledním návrhem na rozdělení hlasů mezi členské země unie v Radě ministrů, který jí dává v unii stejnou váhu jako Francii, Německu a Itálii.

"I když některé země mají stále problémy, jsme přesvědčeni, že dnešní návrh bude základem velmi dobré dohody," řekl mluvčí britského premiéra Alistair Campbell na adresu nového dokumentu, který ráno předložila Francie delegacím.

"Diskuse sice stále probíhají, ale konečná dohoda by měla být blízká návrhu," dodal.

Sobotní jednání
Evropská unie jasně vyjádřila přání urychlit přistoupení nových členů ze střední a východní Evropy. Vyslovením naděje, že se první noví členové zúčastní příštích voleb do Evropského parlamentu, dala najevo, že považuje za možné přijetí první skupiny uchazečů do tohoto termínu, kterým je červen 2004.
Aby byl tento termín reálný, je však třeba dořešit reformy institucí EU, který vypracovalo francouzské předsednictví.

Francouzská strana navrhuje, aby byl počet členů Evropské komise omezen na 20 od roku 2010 nebo od doby, kdy bude mít unie 27 členů. Členské země by se pak v komisi měly střídat na základě rotace. Nyní mají velké země EU - Francie, Německo, Itálie a Británie - v komisi po dvou členech.

Reforma předpokládá současně rovnost hlasů mezi těmito čtyřmi velkými státy unie a dává jim větší váhu v Radě ministrů.

Nové rozvržení tak současně zamezuje třem velkým zemím, aby mohly samy dosáhnout kvalifikované většiny a zablokovat některé návrhy.

Tyto dvě otázky jsou nejobtížnějšími náměty mezivládní konference o  institucionálních reformách. V dalších dvou - rozšíření námětů pro hlasování kvalifikovanou většinou a uvolnění podmínek pro posílenou spolupráci - panuje větší shoda.

Nový stát unie bude mít právo na svého komisaře do zavedení limitu
Pokud jde o složení EK, francouzský kompromis v Nice navrhuje, aby od roku 2005 měl každý stát po jednom komisaři, zatímco nyní mají velké země dva.

Každý stát, který vstoupí do unie, bude mít právo na svého komisaře až do zavedení limitu pro počet členů komise, uvádí návrh.

Summit v Nice se před svým závěrem dostal do varu, čtěte ZDE.

Česká republika by měla mít v radě deset hlasů
Česká republika by měla dostat deset hlasů, stejně jako Maďarsko, nebo Nizozemsko, Řecko, Belgie a Portugalsko.

Slovensko má mít šest hlasů, Polsko, které má 38,6 milionů obyvatel, by mělo dostat 26 hlasů a Španělsko s 39,1 milionem obyvatel 28 hlasů.

V Evropském parlamentu by mělo největší zastoupení Německo
V Evropském parlamentu, který by měl mít podle návrhu po vstupu kandidátských zemí 700 poslanců, by nejvíce členů mělo Německo (94), Británie, Francie a Itálie pak po 71 poslancích.

Pro Českou republiku se počítá s 19 poslanci, stejně jako pro Belgii, Řecko a Maďarsko, pro Slovensko s 12.

Novináři v tiskovém středisku na summitu zemí EU čekají na nové informace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video