Belgická metoda: Ber nebo nechej být

Když nechcete přijmout náš návrh, uděláme si vše v Beneluxu. Tak reagovali Belgičané poté, co Francie a Itálie údajně odmítly jejich návrh na rozdělení devíti nových úřadů unie mezi jednotlivé členské země. „Předložil jsem dobrý a vyvážený návrh – když to nemohli přijmout, řekl jsem: nechme to být a odmítl jsem se podílet na nějakém handlování,“ prohlásil belgický premiér Guy Verhofstadt.

Podle něj bylo „dvanáct zemí pro, dvě proti a jedna měla výhrady“. Za původce této blokády byla označena Francie a Itálie. Francie přitom krátce předtím získala vedení „sněmu“, jenž má vypracovat návrhy na to, jak přiblížit unii jejím občanům.

Podle něj by další jednání o sídlech evropské policejní akademie či agentury pro leteckou bezpečnost trvalo dlouhé hodiny. „Boj o to, co kdo dostane, by neudal dobrý tón pro budoucí Evropu,“ zdůvodnil Verhofstadt svůj neobvyklý krok a oznámil, že zatím vzniknou jen dva z navržených úřadů.

Úřad pro bezpečnost potravin, o nějž se kromě jiných ucházeli i Italové, má „provizorně“ sídlit v Bruselu, Eurojust, zajišťující soudní spolupráci v unii, se má prozatím usadit v nizozemském Haagu. Délka „provizória“ závisí na „schopnosti rady (vrcholného orgánu EU) dospět k dohodě“.

Po skončení summitu Belgičané konstatovali, že „to byl po delší době první summit, jenž skončil za normálních okolností“ a byli zjevně rozhodnuti nenechat si to nijak narušit.

Vedle Eurojustu a ochrany potravin se jednalo o tom, ve kterých zemích budou umístěny úřady pro ochranu letecké bezpečnosti, námořní bezpečnosti a železniční bezpečnosti, dále úřady pro civilní obranu a výměnu informací o vízech, azylové centrum a policejní akademie.

Odložení tohoto problému bylo jediným výrazným neúspěchem summitu. Vyvolalo to otázky, zda není potřebné reformovat i samotné summity, které už nejednou ztroskotaly na podobných sporech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video