Bělehrad potvrdil úterní incident v bezpečnostní zóně

Srbský vicepremiér Nebojša Čovič potvrdil úterní incident v jihosrbské pětikilometrové zóně u administrativní hranice s Kosovem, kde albánští povstalci z tzv. Osvobozenecké armády Preševa, Medvedje a Bujanovace (UÇPMB) zaútočili minometnou palbou na postavení srbské policie na strategicky významné hoře Sveti Ilija. Hora je vzdálena asi šest kilometrů od města Vranje. Nikdo z policistů nebyl podle Čoviče zraněn.
Bezpečnostní zóna na hranici mezi Srbskem a Kosovem byla zřízena na základě vojensko-technické dohody mezi NATO a Bělehradem, která byla v červnu 1999 uzavřena v makedonském Kumanovu. Podle dohody se v bezpečnostní zóně smějí pohybovat jen lehce vyzbrojené jednotky srbské policie. Smyslem zřízení bezpečnostní zóny bylo zabránit jugoslávské armádě v eventuálním ohrožování jednotek KFOR.

Zprávy o zadržení Xhemailliho se liší
Dva žurnalisté agentury AFP, kteří spolu s jedním německým kameramanem za pomoci povstalců z UÇPMB pronikli do oblasti hory Sveti Ilija, naproti tomu zpochybnili úterní tvrzení srbského ministra vnitra Boža Preleviče, že vojáci mnohonárodních sil v Kosovu (KFOR) zadrželi v bezpečnostní zóně vůdce albánských povstalců  Muhameda Xhemailiho.

Novináři dosvědčili přestřelku mezi srbskými policisty a povstalci, při níž byly použity automatické zbraně, avšak tvrdili, že se s Xhemailim setkali v osadě, kterou uvedli pod albánským názvem Te Demirt; v osadě prý sídlí generální štáb povstalců.

Zprávu o zadržení Xhemailiho podle posledních informacích popřel i mluvčí KFOR v kosovské metropoli Prištině Steve Shapell. "Máme jednoho muže ve vězení, ale konstatovali jsme, že nejde o Muhameda Xhemailiho," prohlásil Shapell, avšak podle AFP nedokázal uvést identitu vězně.

K přestřelkám, jako byla ta úterní, podle povstalců, jak je ve své reportáži cituje AFP, dochází každý den. O minometné palbě se novináři AFP ovšem nezmiňují. Srbská strana tvrdí, že na srbské policisty na hoře Sveti Ilija bylo vypáleno 15 minometných nábojů.

Hora Sveti Ilija, vysoká 1270 metrů, je uvnitř bezpečnostní zóny. V jejím okolí jsou velmi aktivní jak albánští povstalci, tak srbští policisté. Srbové tvrdí, že povstalce z hory minulý měsíc vyhnali.

Vzájemný dezinformační boj
Agentura AFP připomíná, že obě strany proti sobě vedou dezinformační kampaň. Povstalci pravidelně tvrdí, že srbským silám zasadili vážné ztráty (jen od Vánoc prý bylo zabito osm srbských policistů).

Bělehrad ovšem tato tvrzení odmítá a poukazuje na údajné úspěchy svých ozbrojených sil. Obě strany se navzájem obviňují z terorizování a zabíjení civilistů. Albánci prohlašují, že do bezpečnostní zóny v rozporu s dohodou mezi NATO a Bělehradem pronikla jugoslávská armáda.

Novináři AFP citovali velitele albánských povstalců v oblasti hory Sveti Ilija, podle něhož se tu nachází speciální jednotka srbské policie, kterou jugoslávská armáda podpořila dvěma tanky a obrněným vozidlem lidově označovaným jako "Praga". Povstalci v osadě Te Demirt prý patří ke "Skupině pro speciální operace" UÇPMB.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video