Jitka Běhounková mnoho let znala, co to obnáší mít za manžela primáře

Jitka Běhounková mnoho let znala, co to obnáší mít za manžela primáře ortopedie. Před pěti lety se z jejího muže Jiřího Běhounka stal hejtman Vysočiny. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Manžel operuje i rodinu, říká žena hejtmana Vysočiny

  • 7
Jitka Běhounková mnoho let znala, co to obnáší mít za manžela primáře ortopedie. Před pěti lety se z jejího muže Jiřího Běhounka stal hejtman Vysočiny. Kandidoval za ČSSD jako nestraník. Co Jitka Běhounková zažívá po boku hejtmana a zároveň ortopeda?

"Působil na mě jako hlučný, suverénní a sebejistý pan doktor," říká o prvním setkání se svým mužem Jitka Běhounková, manželka hejtmana Vysočiny.

V jakých situacích bývá hejtman překvapený a co doma rád připravuje? A kdy se manželka svého muže rozhodla hájit před ostatními? I to popisuje v následujícím e-mailovém rozhovoru.

Kdy jste svého budoucího manžela poprvé v životě zaregistrovala a jak na vás působil?
Po nástupu do pelhřimovské nemocnice v roce 1978 přišel můj budoucí manžel do laboratoře, kde jsem pracovala. Působil na mě jako hlučný, suverénní a sebejistý pan doktor. Oslovil mě a přes pracovní kontakty se náš vztah postupně rozvinul.

Jitka Běhounková

Narodila se v Pelhřimově před čtyřiapadesáti lety.

Po základní škole studovala obor zdravotní laborantka.

Poté nastoupila do Nemocnice Pelhřimov, kde pracuje dosud.

Se současným hejtmanem Vysočiny žije 34 let, v manželství spolu vychovali dvě děti.

Kdy bylo potřeba, abyste se jako manželé nejvíce semkli, podpořili jeden druhého?
V našem životě bylo nemálo chvil, které byly složité pro nás i rodinu. Třeba v době, kdy se nám narodily děti a manžel právě nastoupil na místo primáře. Nebo pokud se v rodině někdo potýkal s nemocí. Někdy i vážnou. V té době jsme se mohli opřít jeden o druhého.

Jestli se nemýlím, tak váš syn je též lékařem. Chodí za tátou pro doktorské rady?
Syn měl odmalička jasnou představu. Chtěl být zdravotníkem. Při skončení gymnázia si do toho moc mluvit nenechal. Rozhodl se ke studiu medicíny a poté si vybral stejný obor jako manžel - ortopedii. O medicíně se spolu baví velmi často. Jistě častěji než o politice. Syn teď pracuje v pelhřimovské nemocnici. Manžel mu říkal, aby šel jinam, ale on tam nastoupil na ortopedii. Nenechal si do toho mluvit.

Tak to má kuráž, když jde tam, kde šéfoval jeho otec. To mi trochu připomíná seriál Nemocnice na kraji města.
Jistě ho budou srovnávat. Uvidíme, jestli tam zůstane.

Co dělá vaše dcera?
Také již ukončila studia a pracuje v jedné z pražských nemocnic. Je magistra veřejného zdraví.

Před zvolením manžela jste říkala, že by se vám život nezměnil, pokud by se stal hejtmanem. Opravdu se nezměnil?
Z časového hlediska a vytížení manžela se můj život opravdu nezměnil. Změna, a dost podstatná, nastala v tom, že jsem se musela vyrovnat s jistými společenskými povinnostmi. Například při návštěvě prezidenta. V tom je opravdu změna.

Je v něčem jiná únava, se kterou chodil manžel z práce v nemocnici, s únavou, se kterou chodí domů jako hejtman?
Větší únavu z hejtmanství oproti nemocnici u něho nepociťuji. Jednoznačně je ale v současnosti mnohem víc časově vytížen, než tomu bylo v nemocnici.

Na hejtmanství se řeší spousta problémů. Poznáte na manželovi, když má za sebou těžký den?
Neprojevuje se to nijak výrazně, občas ale přemýšlí nad prací i doma. To není velký rozdíl proti nemocnici. Často doma přemýšlel o pacientech či řešení jejich potíží.

Váš manžel, stejně jako většina politiků působí dojmem, že ho nic nemůže překvapit. Kdy vy jste ho zažila překvapeného?
Myslím, že jej někdy překvapil vývoj ve složitém případu pacienta. Nebo když se jednalo o zdraví někoho v rodině. Vždy ale vyvinul maximální úsilí k vyřešení problému.

Čím dokáže překvapit on vás?
Po 34 letech společného života musím říci, že mě již nepřekvapí nic. Znám jej až příliš dobře a dokáži mnohé odhadnout dopředu. Nejvíc bych byla překvapena, kdyby rezignoval na politiku. Bylo by to milé překvapení.

Víte, kdyby už nemusel pracovat, čemu by se nejraději věnoval?
Nevím a skoro se děsím té chvíle. Ale opakovaně snil, pokud by mu to čas dovolil, že by se chtěl naučit hrát golf.

Co si vy odkládáte na dobu, kdy bude víc času?
Nejvíce by mě těšila vnoučata, protože by na ně byl čas.

Předpokládám, že váš muž je jako ortoped manuálně zručný. Jaké práce třeba doma rád dělá?
Musím uznat, že se nevyhýbá žádné práci, veškeré drobné činnosti doma zastane. Drobné opravy zvládá všechny. Neměl v oblibě mytí nádobí, ale to je s myčkou dávná minulost. Velmi rád tvoří pomazánky, saláty a vůbec studenou kuchyni.

Jiří Běhounek při páteční volbě hejtmana.
Ačkoliv je již čtyři roky hejtmanem a zřejmě jím bude i další volební období,

Hejtman a zároveň ortoped Jiří Běhounek

U primářů i hejtmanů se asi stává, že jim občas zvoní telefony i v noci. Stávalo se to u vás doma víc primáři, nebo hejtmanovi?
Jednoznačně primáři. Zpočátku měl hodně mladý tým spolupracovníků a velmi často radil kolegům po telefonu. Nezřídka jezdil do nemocnice i ve večerních hodinách či o víkendu a svátcích. Mobilní telefony nebyly, a tak se hodně využívala pevná linka.

Leknete se hodně, když telefon v noci zazvoní?
Leknu se skoro vždy, protože je to výjimečná situace a nikdy nevíte, co je důvodem telefonátu. Zvláště když nebyl manžel nebo děti doma.

Odvážil se váš muž jako ortoped někdy léčit i svoji rodinu, operoval někdy někoho z příbuzných?
Manžel opakovaně operoval blízké příbuzné. Mimo jiné i dceru při zranění kotníku.

Děláte mu někdy takovou neoficiální sekretářku? Třeba když vám někdo říká, že ho bolí rameno nebo koleno a chce to probrat s panem doktorem? Nebo si někdo chce promluvit s hejtmanem?
Nelze to nazvat sekretářkou, spíš předavačem zpráv. Ale nutno říci, že případná vyšetření, konzultace zdravotních problémů či jiné medicínské záležitosti mnohonásobně převažují nad tím, než že by někdo ode mne žádal kontakt na pana hejtmana.

Dostala jste se někdy do situace, kdy jste manžela před okolím hájila? Písemně, slovně nebo nějakým činem?
Ano a celkem často. Třeba během lékařské akce Děkujeme, odcházíme před jinými zdravotnickými pracovníky. To byla složitá situace. Oni si představovali, že bude víc při nich. Hlavně ale bylo potřeba zajišťovat péči o pacienty.

Jak ráda trávíte dovolené a kde jste byla nejdále?
Dovolené trávím nejraději mimo známé prostředí, kde jsem inkognito v naprostém klidu. Nejdále jsem byla v USA. Ráda, pokud skutečně máme s mužem volno, trávím čas na naší chatě.

Kam ve světě byste se chtěla podívat?
Nejraději bych strávila čas na ostrovech v Tichém oceánu, nezasažených civilizací a turistickým průmyslem.

Pracujete jako laborantka v pelhřimovské nemocnici. Jak takový den laborantky vypadá?
Dříve jsem dělala rozbory krve na biochemii. V posledních letech jsem na oddělení nukleární medicíny. Je to náročná práce vyžadující maximální soustředění. Den se skládá z převzetí materiálu, jeho zpracování, měření vzorků a sestavení výsledků. Každý krok vyžaduje velkou pozornost. Kompletace celého procesu až k výsledkům je odpovědná činnost.

Co děláte nerada, ale musíte, protože není zbytí?
Nejsem nikdy nadšená ze žehlení košil, protože zvláště nyní jich je velké množství.

Kdo vás po žehlení dokáže spolehlivě rozesmát?
Díky atmosféře v naší rodině, nevyjímaje bratra mého muže a jeho rodinu, se dokážeme velmi dobře pobavit, vtipkovat a vzájemně se rozesmát. To funguje naprosto spolehlivě.

Sledujete ženy jiných významnějších politiků? Která podle vás tu roli zvládá s noblesou?
Pokud mohu srovnávat, s největší noblesou zvládala tuto roli Livia Klausová. Tu jsem měla možnost osobně několikrát potkat.

Čím to podle vás je, že už několik premiérů během výkonu funkce přestalo žít se svými manželkami? Topolánek, Paroubek a teď nedávno i Nečas.
Jsem názoru, že neunesli svoji funkci. Nechali se opít rohlíkem a druhé pohlaví využilo situace.

Co nového jste se dozvěděla o politice obecně za tu dobu od roku 2008, co je váš muž hejtmanem?
Jsem nesmírně zklamaná hloubkou neupřímnosti, falše a špíny, která v české politice vyplouvá na povrch. Stále však věřím, že se najde dost slušných lidí, kterým půjde o blaho všech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video