Běh vítězství připomněl květnové události

Třešť - Během vítězství z Jihlavy do Třešti si dnes obyvatelé těchto měst připomněli květnové události před 56 lety. Všech 71 běžců položilo po zdolání asi čtrnáctikilometrové trasy květinu k památníku obětí druhé světové války na Vězeňském dvoře v Třešti.

Nacisté v tomto městě a okolí za květnového povstání postříleli 56 mužů. Jednatřicet z nich bylo 7. května popraveno právě na Vězeňském dvoře.
"Běh na počest padlých při květnových událostech pořádáme již posedmadvacáté," řekl jeden z pořadatelů Karel Brožek.

Vítězem závodu se stal Jiří Jansa z Písku, z žen doběhla první Jana Kopřivová z Jihlavy. Závodu se tradičně zúčastnil i ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. V kategorii od 50 do 59 let doběhl dvanáctý z 15 závodníků. "Na rozdíl od preferencí strany moje běžecká výkonnost klesá," zhodnotil Schling svou kondici.

Letos poprvé se běhu vedle seniorů zúčastnilo i 70 dětí a mladých, kteří na okruzích 300 až 1600 metrů absolvovali zkrácenou verzi závodu. Nejmladšími účastníky byli pětiletý Jakub Smetana a stejně stará Tereza Prášková, oba z Třeště. Nejstarším závodníkem se stal šestašedesátiletý Jan Nechvátal z Třebíče. Běh vítězství je součástí šestnáctidílného seriálu Běhů Vysočiny.