Někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se opozdila s podáním majetkového přiznání, jak ukládá zákon o střetu zájmů. Spolu s ní i tři její kolegové.

Někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se opozdila s podáním majetkového přiznání, jak ukládá zákon o střetu zájmů. Spolu s ní i tři její kolegové. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Beduín, krůta, hypotéka. Exministři přiznávají majetek, čtyři se opozdili

  • 9
Čtyři exministři vlády Jana Fischera dosud nepodali do Sněmovny majetková přiznání. Šéfové resortů místního rozvoje a kultury Rostislav Vondruška a Václav Riedlbauch navíc nedodali ani čísla za rok 2009. Exministr průmyslu Vladimír Tošovský přiznal darovaný obraz beduína, expremiér Fischer hypotéku.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor už "hříšníky", kteří přiznání nepodali, upozornil. Kromě Vondrušky a Riedlbaucha mají "rest" exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a bývalý ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Podle předsedy výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) mohou dokument podat nejpozději do začátku září. Za nesplnění zákonné povinnosti hrozí až padesátitisícová pokuta, a to opakovaně. "Největší nedostatky nejsou u poslanců, ale u bývalých ministrů," řekl Tejc.

Výbor se podle něho nad přiznáními sejde v týdnu od 7. září, kdy má Sněmovna volit nového ombudsmana. V případě pochybení budou jeho členové jednat i o případných pokutách.

Za letošek neskládali účty Kovářová a Šebesta

Exministři měli přiznání podat do měsíce od doby, co Fischerova vláda skočila. To se stalo v polovině července jmenováním koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a VV.

Podle Tejce je možné, že se někdo spletl a poslal přiznání do registru ministerstva vnitra. Lidé, kteří nejsou dlouhodobě v politice a nepodávají přiznání každý rok, mohou prý na tuto povinnost zapomenout. Věc by však měly ohlídat jejich sekretariáty, uvedl předseda výboru.

Fischer spravoval chalupu, Pecina a Kohout hradili hypotéky

Z dodaných přiznání vyplývá, že expremiér Fischer letos dal 330 tisíc korun do opravy chalupy a splácel čtyři úvěry celkem za 341 tisíc korun. Bývalý ministr vnitra a nynější poslanec ČSSD Martin Pecina hradil hypotéku 2,9 milionu korun a exministr zahraničí a kandidát ČSSD do Senátu Jan Kohout 830 tisíc korun.

Někdejší ministr obrany a současný náměstek ministra financí Martin Barták v přiznání uvedl peněžitý příjem 440 tisíc korun z blíže neupřesněné kupní smlouvy z letošního února.

Exministryni zdravotnictví Daně Juráskové zbývalo v červenci doplatit úvěr ze stavebního spoření 140 tisíc korun. Bývalý ministr Pavel Zářecký si přivydělal 154 tisíc jako pedagog, 24 tisíc mu vynesly publikace a 146 tisíc korun důchod.

Tošovského dary: alkohol, beduín, mapa Iráku, jantar

Žádný záznam do přiznání nezanesli za letošek exministři práce a sociálních věcí Petr Šimerka, školství Miroslava Kopicová, dopravy Gustav Slamečka a pro evropské záležitosti Juraj Chmiel.

Stejně vypadá i přiznání exministra průmyslu Vladimíra Tošovského, který ale v příloze poslal do Sněmovny dlouhý soupis drobných darů. Patří k nim lahve různého alkoholu, obraz beduína, karikatura, mapa Iráku, jantarová miska, krůta a sekyra.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video