Běda mužům, kterým žena vládne?

Kandidátní listina, kterou tvoří jména pětadvaceti žen. Tu lidem v komunálních volbách v Havlíčkově Brodě předložilo Sdružení nezávislých kandidátů - Ženy za Brod. Samé ženy kandidují i v jihočeské Hluboké nad Vltavou. "Ženy Havlíčkova Brodu se rozhodly, že se budou účastnit politiky bez zásahu mužů, ale aby nevypadaly jako feministická skupina žen, mají zmocněnce muže," uvedl Jiří Jaško, zmocněnec strany.

Dát dohromady tolik žen, které by chtěly zasahovat do dění ve městě a sehnat podpisy, podle něj nebyl problém. Pokud by ženy byly zvoleny do zastupitelstva, chtějí propagovat hlavně své heslo, že politika není byznys, ale služby občanům a zaměří se prý na to, aby se zbytečně nevyhazovaly peníze a bylo postaráno o sociálně slabší lidi.

"Tímto heslem se možná propaguje více stran, ale tyto ženy to myslí doopravdy," říká Jaško a dodává: "Věřím, že strana od voličů získá více jak pět procent a některá z kandidátek se do zastupitelstva dostane. Budeme pro to dělat všechno." Jedničkou na kandidátní listině je Eva Vyoralová, která je zastupitelkou již třetí volební období.

"Když mě strana Ženy za Brod oslovila, přišla mi tato myšlenka velice dobrá. Možná proto, že na sociální politiku a věci, které jsou ženám blízké, někdy nezbývá dost prostoru," uvedla Eva Vyoralová.

Myšlenku o vytvoření ženské kandidátní listiny uvítala i spousta dalších žen, a pokud se jim podaří prolomit pětiprocentní hranici, chystají se tyto problémy veřejně řešit. Podle kandidátek této strany zastupují ženy sice více stran, ale až na zadních místech.

Podle posledního sčítání zhruba polovinu obyvatel Havlíčkova Brodu tvoří ženy, v zastupitelstvu je jich však pouze 24 procent. "Musíme samozřejmě respektovat to, co město tíží a nedá se na to koukat pouze z pohledu ženské otázky," podotkla Vyoralová.

Ženy za Brod by ve městě chtěly především řešit dopravní situaci, která je podle nich kritická, a pokud vyjdou finance a bude možnost, chtějí se zabývat i ženskou otázkou, volnočasovými aktivitami dětí a podobně.

Ženy chtějí do politiky i v Hluboké
Zda zvolili dobře, anebo se naplní pradávné proroctví, zjistí voliči v Hluboké nad Vltavou za čtyři roky. O jejich hlasy se v komunálních volbách rozhodlo bojovat Sdružení nezávislých kandidátek, do jehož řad je mužům vstup zakázán.

"Nejsme žádné feministky, ale normální ženské od rodin," upozorňuje jednička na kandidátce, čtyřiatřicetiletá Lucie Burianová.

"Když jinde mohou být jen muži, tak proč to nemůže být jednou také obráceně?"

Dámy si ve čtyřtisícovém městečku neobvyklým krokem získaly nesmírnou popularitu. "Na ulicích nás lidé zastavují a říkají, že nám fandí. Slibují, že nás budou volit - hlavně chlapi," vypráví učitelka Lenka Dvořáková.

"Pokud uspějí, alespoň se bude v zastupitelstvu na co dívat," těší se tajemník hlubocké radnice Jan Piskač.

Unikátní kandidátka obsahuje jedenadvacet žen - nejmladší je 28 let, nejstarší 57. Jsou mezi nimi učitelky, fotografka, počítačová operátorka, sociální pracovnice, poštovní úřednice, krajkářka, ale třeba i důchodkyně a nezaměstnaná. "A všechny si rozumíme, jsme naladěny na stejnou vlnu," nepřipouští rozbroje Ladislava Vítovcová.

Proč se vlastně ženy rozhodly vstoupit do politiky? Tvrdí, že chtějí něco udělat pro místní lidi. Připadá jim totiž, že současné vedení města se až příliš zaměřuje na podporu turistického ruchu a podnikatelů, ale trochu opomíjí vlastní obyvatele.

"Vycházíme z dobré místní znalosti života rodin s dětmi, víme, co nejvíce postrádají," vysvětluje Burianová.

Pravidelně každé úterý večer má sdružení schůzi - dámy se scházejí v restauraci. "Nejdříve si popovídáme normálně jako ženské, a až pak se zabýváme předvolebními záležitostmi," popisuje Vítovcová.

Co obnáší politika, poznává i osmadvacetiletá Miroslava Sekyrková, která je právě na mateřské dovolené se čtrnáctiměsíčním Tomáškem. "Nejdříve syna nakrmím a uložím, až pak jdu na schůzi. Manžel ani neprotestuje, naopak mě podporuje," usmívá se.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video