Muzeum Karla Bechera (ilustrační snímek)

Muzeum Karla Bechera (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Turisté odcházejí z muzea Becherovky bez likéru. Podává se limonáda

  • 120
Karlovarská Becherovka nesmí poprvé od založení v roce 1807 nabízet kvůli prohibici svůj bylinný likér. V Muzeu Jana Bechera, které je jednou z oblíbených turistických atrakcí lázeňského města, tak dostanou zklamaní návštěvníci na závěr prohlídky místo degustačního kalíšku becherovky jen limonádu.

Vstupní hala do muzea, jejíž součástí je i podniková prodejna Becherovky, spíše připomíná papírnictví. Z regálů zmizely lahve s likérem. Místo něj si mohou návštěvníci muzea koupit propisovačku, zapalovač či nafukovací nákrční polštářek.

"Prohibiční zákon musíme respektovat, návštěvníci muzea tak nemají šanci výrobek ochutnat, natož si jej koupit. Je to šok," řekla MF DNES pracovnice muzea Lenka Jablůnková.

Spolu s  kolegyní ve vstupní hale i padesátkrát za sebou zaskočeným turistům z celého světa rusky, anglicky i německy opakuje, že becherovka prostě není. Všichni zájemci o ochutnávku i koupi litují, že nepřišli ve čtvrtek, kdy ještě neplatilo mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví.

Nejhorší podle prodavačky podnikové prodejny Zuzany Hofmanové je, když někteří lidé spojují becherovku s vodkou, rumem a dalšími pochybnými lihovinami, které otrávily desítky lidí. "Takovým návštěvníkům musíme donekonečna vysvětlovat, že náš světoznámý likér není závadný."

Turisté si becherovku jako suvenýr nekoupí

Když jel karlovarský senátor Jan Horník po dálnici v Bavorsku a ještě před vyhlášením prohibice slyšel na rozhlasové stanici Bayern III varování před českou becherovkou, tak jej zamrazilo.

"Moderátor nedoporučoval vůbec popíjet v česko-německém pohraničí vodku, slivovici a likéry. Konkrétně jmenoval becherovku. Naštvalo mne to, protože se tím poškozuje výrobce. I v německých marketech, kde se karlovarský likér prodává dál, si lidé řeknou, bacha, nepít nekupovat, protože pochází  z Čech," zlobil se Horník.

Radost z prohibice neměli ani turisté, kteří si chtěli odvézt z Varů originální tekutý suvenýr. "Plánovala jsem si přivézt pořádnou butylku becherovky a ne nějaký pohárek. Je to moc špatné," kroutila hlavou nad prázdnými regály ve vstupní hale muzea lázeňská pacientka z Moskvy. Stejně rozčarované byly i dvě Kanaďanky.

Brány karlovarského výrobního závodu opustí ročně více než dva miliony litrů becherovky. Vedení likérky souhlasí s tím, že otravy lidí metanolem vyžadují přijetí zásadních rozhodnutí.

"Domníváme se ale, že zákaz prodeje lihovin naopak přispěje k podpoře černého trhu a nepomůže k řešení jádra problému, kterým je nelegální výroba alkoholu," sdělil obchodní ředitel firmy Jan Becher - Karlovarská Becherovka Erik Čížek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue