BBC: Špidla zlomil nudu české politiky

  • 401
Odstoupení Vladimíra Špidly z postu šéfa ČSSD a předsedy vlády nezůstalo bez odezvy zahraničního tisku. Především britské deníky krizi české politické scény věnovaly relativně velkou pozornost. Většinou se shodují na paralele mezi vývojem v Česku a v Polsku.

Podle Iana Traynora z Guardianu se Vladimír Špidla a jeho vláda stali prvními oběťmi chabých výsledků voleb do Evropského parlamentu.

Středoevropský korespondent Guardianu současně upozornil, že Špidlovou demisí posilnil pravicový prezident Václav Klaus, který podle ústavy musí jmenovat nového premiéra.

BBC: Česko čeká dramatické léto 
Takřka satirický tón zvolil pro úvodní věty svého článku Rob Cameron, pražský zpravodaj BBC. "Nečekejte žádnou politickou krizi, žádné předčasné volby, říkal premiér," píše Cameron.

"Většina lidí mu věřila. Česká politika je pouze výjimečně dramatická nebo vzrušující. Většina politických kauz odumře po pár dnech. Letošní léto ale zřejmě bude všechno možné, jen ne nudné a bez událostí," zaprorokoval si redaktor BBC.

Financial Times zase poukázaly na skutečnost, že konec Špidlova kabinetu s největší pravděpodobností pozastaví už dost pomalé tempo ekonomických reforem.

Otázkou také podle FT zůstává, zda se "populárnímu čtyřiatřicetiletému bývalému strojvůdci" Stanislavu Grossovi podaří najít koaličního partnera, pokud jej prezident Klaus požádá o sestavení nové vlády.

Všechna zmíněná britská média si všímají podobnosti mezi českou krizí a situací v Polsku, kde v dubnu rezignoval premiér Leszek Miller, kterého v čele kabinetu nahradil Marek Belka. - více zde

Konec Špidly je konec reforem
Stejně jako Financial Times i polská verze časopisu Newsweek se pozastavuje na pravděpodobným zbržděním reforem.

"Špidla měl program reforem. Sice nebyly nikterak radikální, ale mohly České republice alespoň trošku pomoci," řekl ČTK Tomasz Maczkowiak z Newsweeku.

"Po odchodu premiéra Vladimíra Špidly, vynuceném jeho vlastní sociálnědemokratickou stranou, směřuje Česko do nejistého vnitropolitického období," napsal zase rakouský list Die Presse.

Slováci předvídají volby
Dle slovenských novin se jako nejvhodnější řešení české politické krize jeví předčasné volby.

"Po slabém Špidlovi však nepřijde nikdo lepší. Gross je po letech strávených ve vládě sice obratný zákulisní hráč, ale představit si ho pro delší období v čele českého státu znamená mít dost silný žaludek a trochu mdlou mysl," napsal list Pravda.

Vladimír Špidla pronikl také na stránky belgického deníku La Libre Belgique, který ho podle ČTK nazval šéfem první úplně demokratické, moderní a proevropské vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video