BBC a Sky nechtějí, aby byla sbírka na pomoc zničené Gaze vnímána jako politický postoj.

BBC a Sky nechtějí, aby byla sbírka na pomoc zničené Gaze vnímána jako politický postoj. | foto: Reuters

BBC a Sky odmítly vysílat výzvu na pomoc Gaze, teď čelí kritice

  • 73
Britské televizní stanice BBC a Sky odmítají odvysílat humanitární spot na podporu obětí v Gaze. Zdůvodňují to snahou o objektivitu. BBC se tak rozhodla už ve čtvrtek, Sky se přidala dnes. Hlavně veřejnoprávní BBC čelí kritice poslanců, církve i peticím občanů.

Třináct největších britských charitativních organizací, které společně tvoří Nouzový výbor pro pomoc při katastrofách (DEC), už minulý týden vyzvalo televizní stanice, aby odvysílaly výzvu s žádostmi o dary pro Palestince postižené konfliktem. Spot by měl běžet dnes v nejsledovanějším čase.

Televize ITV, Channel 4 a Five jej odvysílají. Veřejnoprávní BBC se ale už ve čtvrtek nechala slyšet, že výzvu medializovat nehodlá. Podle deníku Guardian tím poruší dohodu z roku 1963, v níž se zavázala k bezplatnému vysílání humanitárních spotů.

V pondělí se na stranu BBC postavila i televize Sky Ruperta Murdocha. Stanice trvají na tom, že výzvu neodvysílají, protože chtějí zůstat v izraelsko-palestinském konfliktu nestranné.

BBC a Sky mají obě čtyřiadvacetihodinové zpravodajské kanály, které jsou sledovány i na Blízkém východě. Kanály podrobně informovaly o třítýdenní izraelské válce v Gaze, při níž bylo zabito 1 300 Palestinců. - čtěte více o konfliktu v Gaze

"Naší povinností jako novinářů je pokrývat všechny strany tohoto příběhu s nekompromisní objektivitou," uvedl v prohlášení šéf Sky News John Ryley.

"To je důvod, proč jsme se rozhodli po pečlivém zvážení, že odvysílat v této době výzvu pro Gazu je neslučitelné s naší rolí poskytovat našim divákům vyvážené a objektivní zpravodajství o pokračující situaci," dodal.

Do rozhodnutí Sky čelila BBC sama vlně rozhořčené kritiky ze strany politiků, komentátorů i veřejnosti. Stížnost jí zaslalo 11 tisíc diváků. Připojili se i hlavní představitelé britské církve, placené z peněz daňových poplatníků.

Je to pro hladové a nemocné, říká arcibiskup

Arcibiskup z Yorku John Sentamu prohlásil, že peníze, které má výzva pomoci shromáždit, jsou jen pro osoby hladové, nemocné, zraněné či bez přístřeší.

"To není výzva pro Hamas - to by bylo děsivé a hrozné," řekl na narážku na radikální hnutí, které Gazu kontroluje od roku 2006 a jehož raketové útoky na Izrael přiměly židovský stát k zahájení ofenzivy proti pásmu Gazy.

Podobný postoj má řada britských poslanců. "Je to humanitární spot od respektovaných charitativních organizací v Británii. Jde o zachraňování životů," zlobil se například labouristický poslanec Richard Burden.

Postoj BBC vysvětlil na svém blogu mimo jiné generální ředitel Mark Thompson. "Snímky použité ve spotu by byly nevyhnutelně ty samé či podobné těm, které používáme v našem zpravodajství, ale jejich účelem by bylo podporovat příspěvky veřejnosti. Nebezpečí pro BBC tkví v tom, že by to mohlo být interpretováno jako politický postoj ve stále probíhajícím problému," napsal.

BBC poukazuje na to, že viník konfliktu není jednoznačný a fotografie trpících civilistů bývají v blízkovýchodních konfliktech používány i jako "mediální zbraně". - čtěte Izrael klade na mediální válku důraz, Palestinci sázejí na tradiční „zbraně“

Podle Thomsona také ještě není jisté, jak bude s humanitární pomocí v Gaze naloženo. BBC proto nechce charitou diskreditovat.

Není to poprvé, co britská veřejnoprávní stanice odmítla odvysílat výzvu DEC. Stejně se zachovala například v roce 2006, kdy charita sháněla finanční prostředky na pomoc Libanonu po izraelské válce proti libanonskému hnutí Hizballáh.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video