Bavorští ministři: nemoc šílených krav jsme nezvládli

Bavorští ministři - ministryně zdravotnictví Barbara Stammová a ministr zemědělství Josef Miller přiznali, že chybovali v boji proti šíření nemoci šílených krav. Miller připustil, že jeho úřad zřejmě výrobcům krmných směsí nevydal dostatečně jasné instrukce. Proto jádrové krmné směsi, které měly již v roce 1999 nahradit masokostní moučku, obsahovaly ještě i letos až jedno procento této moučky, takže mohly šířit nákazu. V Německu bylo zjištěno již sedm případů onemocnění, z toho pět v Bavorsku.
Nová lidská choroba, varianta  Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, se objevila ve Velké Británii před pěti lety. Tato nemoc je spojena s nemocí šílených krav, označovanou jako BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Za způsob nákazy je považována konzumace masa nakaženého hovězího dobytka.

Ministyně Stammová, stejně jako Miller v rozhovoru pro bavorský rozhlas přiznala, že o nešvarech kolem boje proti bovinní spongiformní encefalopatii (BSE) věděla již delší dobu, ale náležitě razantně nezasáhla.

V Bavorsku, kde se vyskytlo pět případů BSE a které si dosud zakládalo na mimořádné ekologičnosti a čistotě svých chovů, je pobouření veřejnosti, zejména zemědělců, nad šířením choroby mimořádně velké.

Německý tisk obvinil spolkového ministra zemědělství ze zatajování zpráv
Problémem se v pátek ráno musela na zvláštním zasedání zabývat bavorská vláda pod vedením svého předsedy Edmunda Stoibera. Žádné závěry zatím nebyly zveřejněny. Bavorský tisk však napadl spolkového ministra zemědělství Karla-Heinze Funkeho, který byl již údajně v dubnu informován o možném prvním případu BSE v Německu, místo razantních opatření se však tato zpráva zpochybňovala a tutlala.

Rakousko protestuje proti "jatečné turistice" z Německa
Silné znepokojení vyvolala bavorská 'epidemie' BSE v sousedním Rakousku. Jak informovala rakouská média, po nedávném zavedení kontrol na BSE při porážkách hovězího v Německu zahájili němečtí pěstitelé mohutný nápor v dovozu skotu na rakouská jatka, protože v alpské republice dosud nebyla povinnost testovat všechny kusy jdoucí na porážku.

Představitelé rakouských celníků v této souvislosti upozorňovali, že s ohledem na otevření hranic a zbožní dopravy v rámci EU prakticky nemají možnost kontrolovat dovoz dobytka do země, a mohou tak činit jen příležitostně při obecných dálničních či silničních kontrolách.

Od 1. ledna však v Rakousku vstupuje v platnost balíček přísných opatření proti BSE, který mimo jiné zavádí povinné testy na nemoc šílených krav u všech kusů dobytka starších 30 měsíců. To by mělo zastavit ilegální 'jatečnou turistiku' dobytka z Německa. V Rakousku zatím žádný případ BSE nebyl zaznamenán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video