Český premiér Petr Nečas (vlevo) a jeho bavorský protějšek Horst Seehofer (20.

Český premiér Petr Nečas (vlevo) a jeho bavorský protějšek Horst Seehofer (20. února 2013) | foto: Reuters

Křivd je nám líto, ale vracet nic nebudeme, řekl Nečas v Mnichově

  • 869
Petr Nečas vystoupil jako vůbec první český premiér v bavorském parlamentu. Ve svém projevu zopakoval, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí však rozhodně odmítl.

"Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny," zopakoval nečas pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997, kterou podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus.

Nečas také vyzdvihl přínos Němců pro předválečný hospodářský a kulturní rozvoj československého pohraničí a přiznal, že je možné napravit "jen velmi málo špatného, co se v dějinách stalo". "Hledání společné interpretace dějin poskytne morální satisfakci, předválečné majetkové poměry však není možné obnovit," zdůraznil český premiér.

Za jeho proslov se mu od přítomných dostalo potlesku vestoje. "To vyjádření lítosti týkající se utrpení sudetských Němců, jejich ztráty domova, majetku, příbuzných, bylo velmi hodné úcty. To jsme neočekávali. Musíte brát v potaz i vnitropolitickou situaci v Česku, která není jednoduchá po nedávné prezidentské kampani. Moje očekávání jsou dalece překonána," řekl novinářům bavorský premiér Horst Seehofer.

Podobně se vyjádřil i nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt, podle něhož šel Nečas svým projevem dál než v minulosti prezident Václav Havel. Nečas se v projevu soustředil na společnou identitu Bavorska a Česka a připomněl vzájemnou historii a kulturní vazby obou sousedních zemí a jejích obyvatel sahající až do středověku.

Bavorští představitelé s Nečasovou návštěvou spojovali velká očekávání. Předsedkyně mnichovského parlamentu Barbara Stammová jeho projev označila za "historickou chvíli v bavorském zemském sněmu".

Večeře s Posseltem

Už ve středu se Nečas sešel se Seehoferem. Oba politici se dohodli, že ministerští předsedové ČR a největší německé spolkové země se budou scházet pravidelně jednou ročně. Seehofer by měl ještě letos znovu navštívit Prahu.

Seehofer jako patron odsunutých sudetských Němců odmítl komentovat vyostřenou debatu o sudetoněmecké otázce v nedávné české prezidentské kampani. Právě podpora bavorských politiků požadavkům sudetských Němců na zrušení takzvaných Benešových dekretů, kterými byla německá menšina po válce zbavena občanských a majetkových práv v Československu, v minulosti kalila česko-bavorské vztahy.

Podle Seehofera i Nečase se však díky posledním kontaktům na nejvyšších místech vzájemné vztahy obou sousedů normalizovaly a dostaly se na standardní úroveň. Po mnichovském jednání Nečas v doprovodu bavorského premiéra zavítal do památníku na místě někdejšího nacistického koncentračního tábora v Dachau, kde položením věnců uctili památku obětí tohoto lágru.

Pietnímu aktu v Dachau byl přítomen i Bernd Posselt, který se na Seehoferovo pozvání večer zúčastnil i večeře na Nečasovu počest.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video