Horst Seehofer, bavorský ministerský předseda za CSU, má před volbami nový problém. Referendum o školném.

Horst Seehofer, bavorský ministerský předseda za CSU, má před volbami nový problém. Referendum o školném. | foto: Michael Dalder, Reuters

Bavoři prosadili referendum o zrušení školného. Politici mají problém

  • 11
Školné na vysokých školách se může stát jedním z hlavních témat zemských voleb v Bavorsku, které se konají na konci léta, těsně před spolkovými volbami. Pět set euro za semestr se i v jedné z nejbohatších spolkových zemí zdá velké části obyvatelstva mnoho.

Obyvatelé Bavorska budou v létě nebo na podzim tohoto roku rozhodovat v referendu o případném zrušení školného na vysokých školách. V uplynulých dvou týdnech se totiž iniciátorům petice podařilo sesbírat podpisy více než deseti procent oprávněných voličů v této spolkové zemi, což byla podmínka pro vypsání všelidového hlasování.

Agentura DPA se ve své zprávě odvolává na údaje místního statistického úřadu a také na neoficiální konečné výsledky poskytnuté úřady v bavorské metropoli Mnichově. Podle nich byla po daných dvou týdnech od zahájení podpisové akce hranice deseti procent překročena. Referendum bude v největší německé zemi vypsáno, pokud bavorské úřady mezitím samy školné nezruší, napsala DPA.

Bavorsko je vedle Dolního Saska jedinou německou spolkovou zemí, v níž jsou ještě vybírány poplatky za studium. V současnosti činí 542 eur (zhruba 13 800 korun) za semestr.

CSU má problém

Na zachování školného trvá liberální FDP, která je menším koaličním partnerem Křesťanskosociální unie (CSU) v bavorské vládní koalici. Tamní ministr vědy (FDP) Wolfgang Heubisch tvrdí, že školné je třeba ke zlepšování podmínek pro studium. CSU se momentálně staví proti nepopulárním poplatkům, ale podpisovou akci na vyvolání referenda nepodporovala.

Bavorské vysoké školy před zrušením školného varují s tím, že tyto prostředky potřebují na výuku a výzkum. Univerzity podle DPA nevěří slibům, že zhruba 180 milionů eur, které nyní mají ze školného, jim bude v případě jeho zrušení plně kompenzováno.

Bavorsko je jednou z mála německých zemích, jehož občané mohou ovlivňovat zákony prostřednictvím referenda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video