Provizorní azylové centrum v německém městě Hanau (29. září 2015)

Provizorní azylové centrum v německém městě Hanau (29. září 2015) | foto: Reuters

Integrace běženců vyjde na 13 miliard, hlásí Bavoři. Chtějí omezit migraci

  • 593
Bavorská spolková vláda rozhodla, že příští rok investuje 489 milionů eur do integrace uprchlíků. Nové byty, vzdělávací kurzy a posílení bezpečnostních sborů vyjdou v přepočtu na 13,2 miliardy korun. Podle bavorského premiéra Horsta Seehofera budou peníze vynaloženy rozumně, běžence pomohou přivést na pracovní trh.

U policie, na úřadech a ve školách vznikne kvůli běžencům 3 700 nových pracovních míst, řekl novinářům po jednání bavorské spolkové vlády její předseda Horst Seehofer. Nová opatření mají zvýšit bezpečnost obyvatel, zajistit intenzivnější péči o běžence a také dostatek kvalifikovaných učitelů, kteří pomohou běžencům získat kvalifikaci pro německý pracovní trh.

„Předpokládáme, že do roku 2019 by se na pracovní trh mělo úspěšně integrovat šedesát tisíc lidí,“ řekl bavorský premiér. Největší spolková země Německa počítá na každý rok také s výstavbou až sedmi tisíc nových bytů.

Uprchlická krize

Zpočátku to budou provizorní obydlí, která běžencům zajistí jen základní potřeby, později však začnou vznikat i klasické byty pro trvalé bydlení. Určeny budou nejen běžencům, ale i sociálně slabým Němcům.

Migraci musíme omezit, vyzývá Seehofer

„Těchto 489 milionů eur jsou dobře investované peníze. Neúspěšná integrace přistěhovalců by nás vyšla mnohem dráž,“ řekl Seehofer.

Zároveň ovšem upozornil, že je třeba omezit počet lidí, kteří do Německa přicházejí. „Pokud chceme zajistit, že budou obyvatelé s běženci nadále solidární, musíme migraci omezit,“ prohlásil předseda spolkové vlády.

Podáme na vás ústavní žalobu, hrozí Seehofer Berlínu

Seehofer v pátek také pohrozil kancléřce Angele Merkelové, že Bavorsko podá na Berlín žalobu u ústavního soudu, aby si vynutilo větší aktivitu vlády při řešení uprchlické krize.

Zemský ministr vnitra Joachim Herrmann upozornil, že pokud evropské země nebudou hlídat vnější hranice EU a nebudou registrovat běžence, Německo začne uprchlíky na svých hranicích odmítat.

„Dokud nebude garantována ochrana vnějších hranic EU, bude třeba zabezpečit vnitřní hranice. Proto bylo správné, že Německo obnovilo hraniční kontroly. A tyto kontroly budou muset fungovat ještě delší dobu,“ řekl.

Podle Herrmanna musí běžence zaregistrovat úřady první evropské země, na jejíž území vstoupí.

„Pokud to nebude platit, Německo musí odmítat běžence přímo na hranicích,“ řekl. Zároveň vyzval Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, aby opustil dosavadní praxi, kdy uděluje azyl i těm běžencům, kteří do EU vstoupili jinde než v Německu.

Bavorské výhrůžky o možném odmítání uprchlíků na německo-rakouských hranicích kritizuje spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére. Jediným možným řešením vzniklé situace je podle něj silná a účinná ochrana vnější hranice Evropské unie.

Ke kritice se přidal také Günter Burkhardt, šéf jedné z nejdůležitějších německých organizaci na pomoc uprchlíkům Pro Asyl. Seehofer podle něj svými výroky vyvolává u běženců paniku z možného uzavření hranic a podněcuje u nich vznik reflexu, který je nutí „zachránit se, dokud není pozdě“.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová vyjádřila naději, že k odmítání uprchlíků na německých hranicích nedojde. Vedlo by to podle ní totiž k humanitární krizi. Pro případ, že by se tak ale stalo, začala už Vídeň připravovat nouzové ubytovny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video