Wegmachere Kapelle postavená z materiálu z Orlího hnízda.

Wegmachere Kapelle postavená z materiálu z Orlího hnízda. | foto: OE24.at

Bavorská kaplička z Hitlerova mramoru se stala poutním místem neonacistů

  • 15
Bavorsko se rozhodlo porušit letité tabu a použilo mramor a žulu z Hitlerova sídla Berghof na stavbu lesní kapličky. Místo věřících se ale Wegmachere Kapelle stala oblíbeným cílem neonacistů z celého Německa.

Podle místních se ke kapličce čím dál častěji sjíždějí podezřelí turisté s vyholenými lebkami. Na místě nechávají vzkazy oslavující Hitlera a zapalují zde svíčky na jeho památku. Do trámů kapličky, která byla postavena v roce 1997, někdo nedávno vyřezal hákový kříž, napsal The Telegraph.

Bavorská vláda teprve nedávno přiznala, že kapli nechala postavit s využitím materiálu z Berghofu. Materiál pochází především z Hitlerovy terasy. Mramor a žulu pro vůdcovu rezidenci lámali vězni v nacistických koncentračních táborech.

Kaple Adolfa Hitlera.Kaple Adolfa Hitlera.

"Mnoho z lidí přítomných na vysvěcení kaple si nyní přeje, aby nebyla nikdy postavena. Místním působí pouze potíže," napsal časopis Der Spiegel.

Architekt kapličky Matthias Ferwagner posvátnou stavbu projektoval s úmyslem použít materiál z Berghofu. "Původní nápad byl, že tyto kameny by měly být očištěny a posvěceny. Kaple měla být místem, kde si pocestní očistí mysl a zbaví se všech špatných úmyslů," řekl Ferwagner.

Odnášení materiálu z Berghofu je v přímém rozporu s oficiálním postojem Bavorska. Spolková země po druhé světové válce zakázala používat materiál z míst spojených s nacismem na podobné projekty. Když byly před lety u Berghofu objeveny rozsáhlé bunkry, bavorská vláda u nich rozmístila stráž. Podle místních ale není v okolí Berchtesgadenu kamenictví, které by vzácný mramor a žulu z vůdcova sídla nemělo na skladě.

Berghof a Orlí hnízdo

Hitlerova rezidence Berghof poblíž jihobavorského města Berchtesgaden byla jedním z hlavních sídel nacistického vůdce. Hitler zde vedl mnoho diplomatick jednání, mimo jiné zde 15. září 1938 přijal britského premiéra Chemberlaina. 4. května 1945 byl Berghof zničen spojeneckými bombardéry. Orlí hnízdo se tyčilo nad Berghofem ve výšce 1 834 metrů nad mořem. Nacistický vůdce ho dostal jako dárek ke svým 50. narozeninám. Spojenci bombardovali i Orlí hnízdo ale nepodařilo se jim ho zasáhnout. Dnes je oblíbeným cílem turistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video