Bavoři mají důkazy k 'vepřovému' skandálu

Razie ve vytipovaných vepřínech ve východním a jižním Bavorsku dokázala nezákonné dokrmování zvířat hormony a léky. Důkazy byly podle policie a prokuratury ve velké řadě případů skutečně zajištěny.
Podle dosavadních zjištění existuje podezření, že jisté léčivo určené pro drůbež dostalo etiketu s tím, že se jedná o injekční roztok pro vepřové a hovězí. Jako takové pak bylo dále distribuováno chovatelům.

Veterináři kromě toho vydávali rolníkům léčiva, aniž zvířata, pro která byla určena, vůbec viděli, uvedl šéf bavorské kriminálky Heinz Haumer.

Hlavní podezřelý, straubingský zvěrolékař Roland Fechter, dodával podle zjištění kriminalistů léčiva několika tisícům chovatelů v Německu a v Rakousku. Muž je ve vazbě.

Bavorský ministr ochrany spotřebitelů, zdravotnictví a výživy Eberhard Sinner vyzval ostatní spolkové země i berlínskou vládu, aby zahájily stejně rázné vyšetřování. Vše podle něho nasvědčuje tomu, že dosud odhalené případy jsou jen špičkou ledovce a zneužívání léků při chovu hospodářských zvířat je celoněmecký problém. Vyslovil se také pro povinné zavedení knihy nasazených léčiv u každého chovného kusu.

Hormony urychlují růst jatečních kusů, zatímco některé léky, zejména antibiotika, antiparazitika a prostředky na posílení srdce a krevního oběhu zase zajišťují jejich dobré zdraví, zanechávají ale rezidua v mase a v orgánech zvířat, takže by člověk požitím takového masa konzumoval tyto látky druhotně, což je krajně nežádoucí.

Skandál není jen německou záležitostí, ale objevil se i v Rakousku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video