Česko poskytne do společné bojové jednotky Visegrádu zdravotníky a zajistí logistickou podporu. Na snímku zdravotnická verze obrněnce Pandur

Česko poskytne do společné bojové jednotky Visegrádu zdravotníky a zajistí logistickou podporu. Na snímku zdravotnická verze obrněnce Pandur | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Visegrádská jednotka cvičí v Polsku, Česko do ní dodá stovky vojáků

  • 11
V polském výcvikovém prostoru Drawsko Pomorskie a v operačním centru v Krakově začíná poslední fáze přípravy společné bojové jednotky zemí Visegrádu - Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Od počátku příštího roku bude mít 3 700 vojáků ze čtyř zemí nepřetržitou půlroční pohotovost, během které je Evropská unie může vyslat do akce.

Na závěrečném cvičení nazvaném „Common Challenge 2015“, které tento týden začalo v Polsku, má společná „Battlegroup EU“ dostat certifikát, že je připravená k akci.

„Jeho cílem je konečné prověření schopností společné jednotky států V4 při plánování a vedení vojenské operace pod velením EU,“ informoval Petr Sýkora z ministerstva obrany.

Cvičení se společně s polskými, maďarskými a slovenskými vojáky zúčastní 135 příslušníků české armády, kteří budou v jeho průběhu mimo jiné působit ve štábech operačního velitelství. Do cvičení se zapojí také česká vrtulníková jednotka se dvěma víceúčelovými stroji Mi-171Š.

Společná bojová jednotka států V4, jejíž pohotovost k nasazení je stanovena na první polovinu roku 2016, bude mít více než 3 700 vojáků. Polsko, jako vedoucí země, vyčleňuje více než 1 800 vojáků, Česká republika na 730, Maďarsko 640 a Slovensko 460 vojáků.

Polsko také poskytne hlavní část bojových manévrových sil. Zdravotnický a logistický modul je připravena vyčlenit Česká republika, ženijní jednotky a jednotku civilně-vojenské spolupráce Maďarsko a jednotku ochrany proti zbraním hromadného ničení Slovensko.

Protiletadlovci cvičí v Litvě

Kromě Polska se česká armáda zapojila tento týden do manévrů v Litvě. Devítka zemí včetně USA, Británie, Kanady nebo Německa ve výcvikovém prostoru Pabrade testuje společné operace s pobaltskými zeměmi.

Do cvičení „Iron Sword“ se zapojí celkově 1 700 vojáků včetně sedmdesáti příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Tvořit budou úkolové uskupení na bázi protiletadlové čety, vyzbrojené přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Četa bude doplněna o systém velení a řízení palby a logistickou podporu. Úkolem strakonických vojáků bude zabezpečit protivzdušnou obranu.

Do téměř tisíc kilometrů vzdáleného výcvikového prostoru se vojáci přesunuli už během víkendu. Část z nich po železnici, ostatní letecky. „Pro téměř 700 kilometrový přesun z domovských Strakonic do polského Suwalki jsme využili vlakový převoz. Zbytek cesty pak kolona vojenských vozidel absolvovala po silnici,“ konstatoval velitel převozu Jaroslav Kabourek.

, natoaktual.cz

Video