Zařízení dokáže v okruhu několika kilometrů identifikovat a zarušit signály,...

Zařízení dokáže v okruhu několika kilometrů identifikovat a zarušit signály, které improvizované výbušné systémy odpalují | foto: Lubomír Světnička

Vojáci mají batoh, který odhalí a znemožní odpálení nastražené nálože

  • 8
Čeští vojáci dostali speciální batoh naditý elektronikou, který by je měl například v misi v Afghánistánu či budoucích operacích ochránit před dálkově odpalovanými náložemi. Zařízení dokáže v okruhu několika kilometrů identifikovat a rušit signály, které improvizované výbušné systémy odpalují.

"Systém dokáže odhalit signály rádia, mobilního telefonu nebo jakýchkoli jiných zařízení, která jsou schopná nastražené výbušné systémy odpálit," řekl kapitán Jaroslav Vála z 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě, který se na vývoji zařízení podílel.

Batoh proti náložím

  • zaměřuje signály v celém kmitočtovém pásmu
  • nepřetržitý provoz při zapnutí všech podsystémů minimálně 6 hodin
  • hmotnost přenosného průzkumného batohu 18,9 kg (včetně 2 baterií)
  • celková hmotnost včetně transportních kufrů je 74,9 kg
  • rozsah pracovních teplot -10 °C až +55 °C,
  • Složení systému:
    - průzkumný přijímač R&S PR100
    - radiostanice HARRIS RF-7800S
    - zobrazovací jednotka Panther DB6
    - sada aktivních zaměřovacích antén R&S HE300 s rozšířením HE300HF
    - 2x pasivní všesměrové antény COJOT
    - nabíjecí adaptér
    - 2x záložní baterie UBBL13
    - 2x sluchátka s příslušenstvím
    - 2x transportní odolný kufr

Zdroj: 53. pluk průzkumu a elektronického boje

Armáda sice disponuje celou řadou speciálního vybavení, které dovede vojáky před takovou hrozbou ochránit, dosud však bylo příliš rozměrné a umístěné ve speciálních vozidlech. 

Nový systém je zakomponován do vyztuženého batohu, který nese voják na zádech. Primárně je tak určen na místa, kam se vozidla nedostanou. Například pro průzkumné jednotky, vysazené z vrtulníku v nepřístupném terénu na nepřátelském území.

"Operátor má batoh na zádech a na displeji na ruce sleduje celé kmitočtové spektrum, kde se mohou objevit hrozby," popsal Vála. Pokud se na monitoru ukáže "nebezpečná" frekvence, okamžitě může zadat příkaz na dálku rušiči, který v podobném batohu nese na zádech další voják. 

"Ihned pozná, že jde o signál třeba z mobilního telefonu. Každý signál má svá specifika a modulaci," nastínil Vála. Rušič pak kolem jednotky vytvoří pomyslnou elektronickou bublinu, která nedovolí nálož odpálit.

Vývoj zařízení trval tři roky a kromě Vojenského výzkumného ústavu v Brně se na něm podíleli sami vojáci na základě zkušeností z mise v Afghánistánu. Pro systém využili i data, která přímo v Afghánistánu několik měsíců sbírali experti pro elektronický boj. 

Speciálně vybavené vozidlo Iveco jako "velké ucho" díky špičkovým odposlouchávacím zařízením "lovilo" nejrůznější signály a frekvence v provincii Lógar a experti pak analyzovali nejnovější praktiky povstalců při odpalování improvizovaných výbušných systémů.

Fotografie

Armáda získala speciální batoh, který má vojáky chránit před dálkově...
Operátor má batoh na zádech a na displeji na ruce sleduje celé kmitočtové...
Čeští vojáci dostali speciální batoh naditý elektronikou, který by je měl...
Speciální odolné přepravní kufry. Celkově zařízení váží přes 70 kilogramů.

Způsobů, jakými lze nastražené nálože odpalovat na dálku, je velké množství a podle vojáků se neustále objevují nové. Od mobilních telefonů až třeba po dálkové zamykání automobilů. Aby rušiče měly co "zarušit", musejí znát frekvence a další elektronické signály, které nálože odpálí.

Nový "batoh" mají vojáci k dispozici zatím v jediném exempláři. Kromě ochrany před nastraženými výbušninami je vybaven doplňkovými topografickými funkcemi nebo archivací a exportem průzkumných dat.

, natoaktual.cz

Video