Ostré střelby z raketometů

Ostré střelby z raketometů - Raketomet 122mm z výzbroje české armády. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Baterie raketometů zničí téměř kilometr čtverečný. Podívejte se na ostré střelby

  • 3
Ostrými střelbami z raketometů vrcholí ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku dvoutýdenní manévry dělostřelců. Vojáci během cvičení zkouší i nový radiolokátor ARTHUR, který armáda zařadila do výzbroje teprve nedávno.

Manévrů se v mrazivém počasí na Libavé účastní zhruba dvě stovky vojáků z různých jednotek. Vrcholem jsou ostré střelby z raketometů.

Ničivá síla takové jednotky je podle velitele raketometné baterie Rostislava Daňka ze 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu ohromná. "S jedinou baterií můžeme v jednom okamžiku ničit plochu o rozloze 2 tisíce krát 400 metrů," konstatoval Daněk.

Nabít raketomety střelami a začít pálit je pak otázka několika minut. "Jakmile dostanu rozkaz od velitele, musím být schopen do dvou a půl minuty odpálit požadovaný počet raket," dodal.

Raketomet vzor 70

Raketomet 122mm je dělostřelecká reaktivní čtyřicetihlavňová zbraň bez zpětného rázu, s lehce pancéřovanou kabinou pro obsluhu, na podvozku T-813. Díky velké přepravní rychlosti, dobrým manévrovacím schopnostem a průchodivosti v terénu se jedná o mohutný mobilní prostředek pro boj s palebnými prostředky protivníka. Umožňuje pálit salvami i jednotlivými ranami. Dostřel je 20 kilometrů, maximální rychlost vozidla 80 kilometrů za hodinu. Obsluhu tvoří čtyři osoby. Munici, kterou s sebou vozidlo veze, tvoří 80 raket.

Společně s dělostřelci z Pardubic se cvičení zúčastní i vojáci minometné baterie 72. mechanizovaného praporu z nedalekých Přáslavic. Kromě toho se do cvičení zapojila jednotka s novými radiolokátory ARTHUR, které armáda zařadila do výzbroje v roce 2007.

Zařízení je schopné sledovat vzdušné cíle od letadel až po dělostřelecké granáty a střely. "Toto cvičení je proto ideální příležitostí k prověření obsluhy radiolokátorů," řekl velitel pozemních sil Miroslav Žižka.

Radiolokátor Arthur (ARTillery HUnting Radar) umí zachytit dělostřelecký projektil až na vzdálenost 40 kilometrů a během několika sekund určit místo, ze kterého byl vypálen a kam dopadne.

Radar určuje také postavení minometů, dělostřeleckých raketometů, případně sleduje některé další cíle včetně nízko letících vrtulníků a letounů. Speciální verze pro českou armádu je na podvozku nákladního automobilu Tatra 815. Armáda má v současnosti 3 kusy a plánuje nasazení jednotky v Afghánistánu.

, natoaktual.cz

Video