Tady bude stát nemocnice, ukazuje velitel kontingentu

Tady bude stát nemocnice, ukazuje velitel kontingentu Dušan Lupuljev. Osmnáctičlenný tým chemiků a zástupců české ambasády v Kuvajtu vyjel ve středu prozkoumat terén do jihoirácké Basry. U města bude stát česká polní nemocnice (17. dubna 2003). | foto: Vladimír Marek, Armáda ČR

Basra žízní, sužují ji epidemie

  • 15
Věci se konečně daly do pohybu. 1. česko-slovenský prapor radiační, biologické a chemické ochrany dostal v úterý večer rozkaz provést průzkum terénu jižního Iráku, konkrétně oblasti Basry. Hned ve středu ráno vyráží kolona šesti vozidel. Prosíme muslimského boha, aby teplota konečně klesla pod čtyřicet stupňů Celsia.

První kilometry směrem k irácké hranici naznačují, že se nad námi slitoval. Hned na dalším úseku nám ale ukazuje, že je vždy něco za něco.

Z pouště přichází písečná bouře chamsin. Viditelnost se snižuje jen na několik metrů. Písek se dere všude. Do očí, do nosu, skřípe mezi zuby.

Hranici překračujeme poblíž Um Kasru. Už z dálky je vidět obrněný transportér Warrior. Hlídkují zde britští vojáci. Potvrzuje se informace, že jednání s nimi o vstup na území Iráku bude snadnější.

Na irácké půdě se počasí naštěstí přece jen poněkud zlepšuje. Někdo vzadu v autě prohodí, že nejspíše proto, abychom mohli pořádně vidět tu bídu.

Po silnici pobíhají desítky dětí nabízejících na prodej v tomto okamžiku už téměř bezcenné dinárové bankovky s Husajnem.

Loudící děti a stovky toulavých zdivočelých psů se ostatně stanou věrnou kulisou celé naší cesty.

První lékaři odletí odpoledne

Jednání se zástupci místní samosprávy a s velením 1. britské divize, která Basru v současné době kontroluje, je na zdejší poměry nebývale konstruktivní a nakonec i úspěšné.

Pro umístění naší nemocnice se hned z několika důvodů jeví jako nejvhodnější jedna z nejchudších čtvrtí města, poblíž všeobecné nemocnice.

Dozvídáme se, že ve městě jsou v současné době tři nemocnice. Zbylé dvě jsou však přece jen modernější a lépe vybavené. Byly totiž určené především pro příslušníky vládní strany Bass.

Realita všeobecné nemocnice však předčí naše nejhorší představy. V notně zdevastované budově chybí prakticky všechno.

Ředitel nemocnice, původem vojenský chirurg Mustafa, se vyptává, kolik a jakých lékařských odborníků budeme mít k dispozici. Ze všeho nejvíce mu totiž chybějí internisté.

Městu hrozí epidemie. Většina zdrojů vody je kontaminována. Nejčastější jsou průjmová onemocnění. Vyskytlo se také už dvě stě případů černé horečky. Chybí i kyslík. Lékaři bez něho nemohou operovat. Před pár hodinami kvůli tomu umřelo další dítě.

"Hned zítra přivezeme deset lahví s kyslíkem z lékařských zásob praporu," slibuje pod dojmem viděného prakticky okamžitě generál Dušan Lupuljev (kyslík byl už ve čtvrtek ráno na místě - pozn. redakce iDNES).

Jen pár set metrů od nemocnice nám ukazují představitelé místní správy vedení Khalafem Al-manšádím rovinaté místo vhodné pro umístění polní nemocnice.

Celkem logicky argumentují tím, že pokud bychom provozovali nemocnici bez návaznosti na jejich zdravotnické zařízení, trvalo by určitou dobu, než by se k nám pacienti naučili chodit.

Všeobecná nemocnice bude navíc moci po odjezdu polní, až se vzpamatuje z nejhoršího, většinu pacientů opět převzít.

Pokud jsme si ještě před chvílí při pohledu na loudící děti mysleli, že se jedná o nějaký nešvar, v okamžiku, kdy mezi ně rozdělujeme několik krabic balené vody, měníme rychle názor.

Teprve o vodu se strhne ta pravá bitva. V životě nikdo z nás snad neviděl tak šťastné dětské oči, jako u těch několika vítězů držících pevně v náručí jako vzácnou kořist plastovou láhev. Vody je takový nedostatek, že některé děti ji pijí přímo z kaluží.

Velení praporu se rozhoduje okamžitě. Zítra budeme distribuovat přímo v nemocnici deset nákladních tatrovek pitné vody. Navíc přivezeme půl náklaďáku vody balené, a to přímo pro potřeby nemocnice.

Na kuvajtskou základnu se dostáváme v devět hodin večer. Pro unavené chemiky ale práce teprve začíná. Do "zítra" zbývá jen nějakých šest sedm hodin. Přitom napustit do cisteren desítky tisíc litrů vody a připravit všechny další nezbytné věci, nějakou chvíli potrvá.

Článek je převzatý z internetových stránek Armády ČR.


Video