Baskičtí separatisté oznámili vznik nové nenásilné strany

Baskičtí separatisté oznámili vznik nové nenásilné strany | foto: Profimedia.cz

Baskičtí separatisté chtějí novou stranu. Odmítají násilí, jakého se dopouští ETA

  • 1
Baskičtí separatisté oznámili založení nové strany. Mají stejný cíl jako nacionalistická organizace ETA, požadují plnou nezávislost Baskicka na Španělsku, ale odmítají jakékoli násilí. Registraci by chtěli stihnout co nejdříve, aby se strana mohla zúčastnit španělských komunálních voleb, které se konají za půl roku.

Oznámilo v severošpanělském městě Pamplona shromáždění asi 300 delegátů takzvané vlastenecké levice, která se chce distancovat od stále zdiskreditovanější násilné organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA). O registraci by nová strana, která si ještě nezvolila jméno, chtěla požádat v nejbližších týdnech, napsala agentura DPA.

"Ve strategii tohoto nového politického projektu nebude mít násilí žádné místo," řekl jeden z iniciátorů formace Rufi Etxeberria, bývalý představitel separatistické strany Batasuna (Jednota), považované za politické křídlo ETA. Batasunu v roce 2003 španělská vláda zakázala.

Iniciátoři chtějí novou stranu vytvořit tak, aby s ní mohli jít za půl roku do španělských komunálních voleb. V uplynulých letech po zákazu se představitelé Batasuny pokoušeli jít do voleb s jinými stranami, ale ty si jako podmínku kladly zásadně se zřeknout násilí. Separatističtí aktivisté nakonec došli k závěru, že za takových podmínek je jednodušší si vytvořit vlastní nenásilnou stranu.

ETA se odmítla zříci násilí. Ztrácí podporu veřejnosti

ETA, považovaná španělskou vládou i celou Evropskou unií za teroristickou organizaci, je v posledních letech neúspěšná a ztrácí podporu veřejnosti.

Byla oslabena zatčením četných svých vůdců ve Španělsku i ve Francii. Za poslední rok nespáchali aktivisté skupiny žádný atentát. Politické separatistické síly v Baskicku vyzvali ETA, aby se zřekla násilí, organizace se ale zatím odhodlala jen k vyhlášení jednostranného příměří.

To však přijímají španělské orgány a média skepticky, protože ETA využila předešlých příměří v letech 1998 až 1999 a 2006 až 2007 jen k tomu, aby se reorganizovala a znovu vyzbrojila.

V pátek se socialistická vláda a konzervativní opozice v Madridu s ohledem na blížící se komunální volby dohodla na zpřísnění zákona o politických stranách. Umírněné síly tak chtějí zabránit tomu, aby přívrženci násilné ETA získávali funkce v místních orgánech. Soudy budou mít právo sympatizantům ETA dodatečně mandát odebrat, připomíná DPA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video