Třicetiletý severokorejský komunistický vůdce Kim Čong-un je velkým fanouškem basketbalu a při předchozí Rodmanově návštěvě si podle všeho oba muži dobře rozuměli.

Třicetiletý severokorejský komunistický vůdce Kim Čong-un je velkým fanouškem basketbalu a při předchozí Rodmanově návštěvě si podle všeho oba muži dobře rozuměli.

Rodman je zpět z KLDR. Je mi u pr*ele, co si o Kimovi myslí svět, řekl

  • 155
Už podruhé letos zavítal výstřední basketbalista Dennis Rodman do Severní Koreje, kde se sešel s diktátorem Kim Čong-unem. Oba muže pojí přátelství. Čekalo se, jestli se Rodman nezmíní o vězněném misionáři Kennethu Baem, bývalý sportovec ale dotazy odbyl s vulgárními nadávkami.

Rodman označuje vládce země, která podle odhadů drží v koncentračních táborech kolem 200 000 lidí, za svého přítele. Z KLDR odletěl po pětidenní návštěvě, na otázky novinářů reagoval po přistání v Pekingu.

Média zajímalo mimo jiné to, zda se bývalý sportovec se severokorejským diktátorem bavil o možnosti propuštění Kennetha Bae, misionáře s americkým občanstvím, kterého režim vězní.

Bývalý sportovec ale prohlásil, že to není jeho věc - a přidal pár peprných výrazů na adresu amerického prezidenta Baracka Obamy a exministryně zahraničí Hillary Clintonové.

"Víte co? To není moje věc, ptát se na Kennetha Bae," řekl Rodman. A rozpálil se. "Zeptejte se na to Obamy. Zeptejte se Hillary Clintonové. Zeptejte se těchhle debilů," křičel. A svůj přátelský vztah k mladému vládci totalitní země hájil při probírání série fotografií na téma "Dennis a Kim u jídla".

Kenneth Bae

Misionář, který letos v květnu dostal trest 15 let nucených prací za "protistátní zločiny". Severokorejský režim ho zadržel v listopadu loňského roku, když do země přijel s turistickou skupinou. Podle ochránců lidských práv se ve vězení prudce zhoršil jeho zdravotní stav.

Kenneth Bae (vpravo) se spolužákem Bobbym Lee v roce 1988 na univerzitě v

Rodman, který býval hvězdou NBA, odletěl do Severní Koreje, když Pchjongjang nečekaně zrušil pozvání pro Roberta Kinga, zvláštního amerického vyslance pro humanitární otázky. Ten se měl v Pchjongjangu pokusit vyjednat propuštění pětačtyřicetiletého misionáře.

"Je to můj přítel na celý život. Nestarám se o to, co si o něm lidi myslíte. Je mi u prdele, co si o něm myslí svět, on je můj přítel," dodal.

Podle krátké zprávy, kterou zveřejnila státní severokorejská agentura KCNA, si Kim a Rodman společně strávený čas užili; dopřáli si večeři a podívali se na basketbalový zápas. Kim prý Rodmana "vřele uvítal" a "srdečně s ním pohovořil".

Rodman už dříve řekl, že propuštění misionáře neřeší

Podle agentury AP řekl Rodman již dříve novinářům, že během pětidenní mise chce zahájit v severokorejské metropoli basketbalovou ligu a popřel, že by jel jednat o osudu misionáře.

"Nebudu v Severní Koreji jako diplomat. Jedu se tam dobře bavit, posedět s kamarádem Kimem a jeho rodinou, zahájit tamní basketbalovou ligu, nic víc," prohlásil výstřední, 201 centimetrů vysoký sportovec, který se při zastávce v Pekingu na cestě z USA do KLDR před novináři objevil ve svých typických slunečních brýlích na očích, ozdobený piercingem ve spodním rtu a obou nosních dírkách.

Dvaapadesátiletý Rodman, který již dříve označil severokorejského diktátora za "úžasného kluka", by prý rád přispěl k překonání kulturních rozdílů a "lidem po celém světě ukázal, že Američané si mohou se Severokorejci rozumět".

Přeloženo z rodmanovštiny - mohou si rozumět, pokud je nezajímá, že severokorejský režim mučí své vyhladovělé obyvatele za skutečné i domnělé poklesky, zavírá je masově do koncentračních táborů a kontroluje každý aspekt života.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video