Umar al-Bašír při otevírání mostu přes řeku Nil (7. ledna 2011)

Umar al-Bašír při otevírání mostu přes řeku Nil (7. ledna 2011) | foto: AP

Bašír připustil zodpovědnost za Dárfúr, vymlouvá se na dědictví kolonií

  • 17
Prezident Súdánu Umar al-Bašír poprvé přiznal osobní zodpovědnost za krvavý konflikt v provincii Dárfúr, jenž připravil 300 tisíc lidí o život. Dárfúr byl ovšem podle něj v prvé řadě konflikt pramenící v koloniálních dobách. Zároveň obvinil Mezinárodní trestní soud ze lživé kampaně a z toho, že používá dvojí metr.

"Samozřejmě, jsem prezident, takže jsem zodpovědný za vše, co se v zemi děje," řekl v rozhovoru pro britský list Guardian. Bašír promluvil s novináři ze Západu poprvé od roku 2009, kdy ho kvůli krveprolití v Dárfúru začal stíhat Mezinárodní trestní soud.

Konflikt v Dárfúru

Krvavý konflikt v Dárfúru začal v únoru 2003. Chartúm tehdy zareagoval na povstalecké hnutí zorganizováním vlastních arabských milic, takzvaných džandžaví. Ty zahájily etnické čistky černých Afričanů. Jejich výsledkem je tři sta tisíc mrtvých, další skoro tři miliony lidí musely opustit své domovy.

"To, co se stalo v Dárfúru, je v první řadě starý konflikt, který se táhne už od koloniálních dob," dodal s tím, že vláda dle něj bojovala pouze proti povstalcům. "Je povinností vlády bojovat proti vzbouřencům, neválčili jsme ale s obyvateli Dárfúru."

Násilí pokračuje dodnes

Mezinárodní trestní soud (ICC) ale na konflikt nahlíží jinak. OSN odhaduje, že tam kvůli bojům mezi milicemi džandžaví a separatisty zemřelo 300 tisíc lidí a 2,7 milionu přišlo o domov. Nejhorší situace tam panovala v letech 2003-2004, násilí ale pokračuje dodnes. Jen ve středu zemřelo při střetech 31 lidí.

A právě kvůli Dárfúru se Umar al-Bašír v roce 2009 stal vůbec první úřadující hlavou státu, na níž vydal haagský tribunál zatykač. Soud ho obvinil z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Loni k tomu přidal ještě obvinění z genocidy (více o obviněních Bašíra čtěte zde).

Západ chce režim v Súdánu svrhnout, tvrdí Bašír

Bašír ale už dříve obvinění odmítl a soudu se vydat nehodlá. V rozhovoru pro Guardian se také nechal slyšet, že vše je politicky motivovaná vendeta s cílem svrhnout režim v jeho zemi, podobně jako se dle něj děje v Libyi. Chartúm mimo to odmítá čísla OSN a tvrdí, že v Dárfúru zemřelo 10 tisíc lidí a domov jich ztratilo 70 tisíc.

"Je to politický problém a dvojí metr, protože evidentní zločiny se dějí třeba v Palestině, Iráku a Afghánistánu, ale ty už si před Mezinárodní soudní dvůr cestu nenajdou," uvedl mimo jiné na adresu ICC.

Uprchlický tábor v Čadu pro běžence z Dárfúru

Podle Johna Prendergasta z americké skupiny zvané Enough Project, která se genocidou v Dárfúru zabývá, je Bašírovo ospravedlnění konfliktu nesmyslné. V Dárfúru byl od roku 2003 už osmkrát a během svých cest viděl ohromné množství důkazů, podle nichž se milice zaměřovaly na nearabské obyvatelstvo.

"Ničily jejich obydlí, zásoby jídla, dobytek, vodní zdroje a cokoliv, co by umožňovalo život v Dárfúru. Tři miliony lidí přišly o domov v důsledku vládní politiky, ne kvůli kmenovému válčení či globálnímu oteplování," prohlásil Prendergast.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue